- Nie wiadomo jeszcze jakie szkody w rolnictwie i sadownictwie poczyni ten nawrót chłodu. Czy nad ranem będzie minus 2 stopnie, czy minus 5, a może nie wszędzie pojawią się przymrozki?- zastanawia się bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk. - O tym przekonamy się, gdy przeminie zimna Zośka, czyli 15 maja. Byłoby szkoda, gdyby dotychczasowy „dorobek” przyrody poszedł na marne.
Mimo globalnego ocieplenia i powodowany przez to perturbacji pogodowych Zimni Ogrodnicy „trzymają się” ustalonej daty. To zjawisko jest charakterystyczne dla środkowej Europy, gdy po wyżu barycznym zmienia się cyrkulacja powietrza i wraz z niżem napływa zimne arktyczne powietrze.
Zobacz również: Pana Bogdana badania nad wpływem pogody i zmian klimatu na rolnictwo
W tym roku napłynęło wyjątkowo gwałtownie. Jak nam wyjaśnił toruński synoptyk Rafał Maszewski (autor strony www.pogodawtoruniu), zwykle najpierw tworzy się bufor polarnego powietrza oddzielający zwrotnikowe powietrze od arktycznego, ale teraz go zabrakło.
I co ciekawe - średnia temperatura tegorocznego maja prawie w całej Polsce utrzymuje się poniżej normy wieloletniej.
Dobra wiadomość jest taka, że zmianie aury towarzyszyły dość obfite opady. W niektórych regionach Polski spadło go jednorazowo nawet powyżej 20 mm na każdy metr kwadratowy!
- W najbliższych dniach deszcz jeszcze będzie się pojawiał, ale w niewielkich ilościach - twierdzi Bogdan Bąk. - Nieco niższa temperatura zarówno w dzień, jak i w nocy, będzie hamować parowanie.
Jednak w rzekach naszego regionu nie przybyło zbyt dużo wody. Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - w zlewni Drwęcy obserwuje się stany średnie i niskie. Podobnie jest w pozostałych rzekach zlewni dolnej Wisły, a także w zlewni Noteci (administrowanej przez RZGW w Bydgoszczy).
Cieplej w połowie tygodnia
Chłodne powietrze powinno utrzymywać się do połowy przyszłego tygodnia, po czym temperatura znów zacznie wzrastać.
Optymistyczna prognoza przewiduje ponowne przekroczenie 20 stopni już w następny weekend i jej dalszy wzrost w następnych dniach. Trzeba mieć nadzieję, że będzie to także okres wilgotnej aury i maj zamkniemy nadwyżką opadów.
