Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) to amerykańska rządowa instytucja zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Polskim odpowiednikiem tej instytucji jest IMGW. Z danych przedstawionych przez NOAA wynika, że w marcu 2020 na terenie Polski możemy spodziewać się wyższych niż zwykle temperatur.
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
Długoterminowa prognoza pogody na marzec 2020
Zdaniem NOAA średnie odchylenie temperatury w marcu 2020 na terenie Polski wynosić będzie + 3 stopnie. Tutaj należy podkreślić, że chodzi o średnią wartość, zatem w marcu możemy mieć zarówno okresy chłodniejsze, jak i zdecydowanie cieplejsze, np. z temperaturami przypominającymi bardziej środek niż początek wiosny.
Niemal w całej Europie w marcu spodziewać się można wyższych temperatur niż średnia w ostatnich latach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rejon Skandynawii i północno-zachodnich krańców Rosji. Tam anomalia ma wynieść +4/+5 stopni Celsjusza. Zimniej niż zwykle ma być jedynie w rejonie Turcji.

Pogoda na wiosnę 2020
Swoją prognozę pogody na wiosnę opublikował również portal pogodowy AccuWeather. Prognozuje on, że cieplejsza aura, która towarzyszy nam w ciągu zimy 2019/2020 będzie utrzymywać się w Europie już do jej końca. Wiosna ma być natomiast ciepła, miejscami upalna.
Ciepło będzie dominować przez cały sezon, od Polski po kraje bałtyckie, Białoruś i Ukrainę. W maju możliwe są dni z temperaturą 27 C lub wyższą od Warszawy do Mińska i Kijowa. Niestety po łagodnej i bardziej suchej niż zwykle zimie obszar południowo-wschodniej i centralnej Polski w miesiącach wiosennych będzie narażony na suszę. Jeśli zmniejszona ilość opadów będzie się utrzymywać w sezonie letnim, może dojść do poważnej suszy, która odbije się na rolnictwie
Burze i inne gwałtowne zjawiska
Z drugiej strony musimy przygotować się na gwałtowne burze, które w ciągu wiosennego sezonu będą nawiedzać Europę. Na najbardziej niebezpieczne zjawiska szczególnie ma być narażona północno-zachodnia część Polski. Burze w Europie szczególnie odczują mieszkańcy rejonów Francji, Belgii, Holandii, Niemiec. Meteorolodzy nie wykluczają formowania się tornad (kwiecień - maj).
Alergicy powinni przygotować się na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu. - Przedłużające się ciepło powoduje wczesne pączkowanie i wzrost stężenia pyłków - mówi Tyler Roys, meteorolog AccuWeather.
Więcej o prognozie AccuWeather dla Europy i Polski można przeczytać pod tym adresem.
Mapa pogodowa - prognoza temperatur - odśwież stronę, jeśli mapa się nie ładuje, albo otwórz artykuł na urządzeniu mobilnym.
(źródło: windy.com)
