Zgodnie z ustawą ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych – opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę; pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku, a także otrzymają niektóre świadczenia społeczne.
Przepisy uregulują też kwestie związane z legalizacją pobytu Ukraińców w Polsce – ci, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji na Ukrainę będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy, a tym, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, przedłużone zostaną wizy.
Dzięki ustawie zyskają także Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu. Przez dwa miesiące otrzymają świadczenie w wysokości około 1200 zł miesięcznie na jedną osobę.
W ustawie zagwarantowano wsparcie dla samorządów, które podejmują działania na rzecz uchodźców. Prawo reguluje też sposób funkcjonowania oświaty, która przyjmie dzieci uchodźców z Ukrainy.
Ustawa tworzy w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Pomocy, w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie i jej obywatelom.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, ale działać będzie z mocą od 24 lutego.
Polskie Radio 24
