- Zwracam się do Pana Prezesa z prośbą o nadanie jednemu z połączeń pasażerskich sieci Intercity, relacji Bydgoszcz-Warszawa, stałej nazwy „Rejewski”. Kwestie związane z promocyjnymi i wizerunkowymi działaniami tego rodzaju pełnią w Państwa branży funkcje jedynie pomocnicze. Niemniej jednak warto pamiętać o ich znaczeniu dla budowania lokalnej i narodowej tożsamości. Mając bezpośredni kontakt zarówno z bydgoszczanami, jak podróżnymi goszczącymi w naszym mieście, odbierałem wiele pozytywnych sygnałów związanych z funkcjonującą z powodzeniem w minionych miesiącach formą upamiętnienia kryptologa Mariana Rejewskiego - pisze w liście do Marka Chraniuka, prezesa zarządu "PKP Intercity" prezydent Bydgoszczy Rafała Bruski. - To wielka postać nie tylko dla lokalnej, bydgoskiej historii.(...) Z góry dziękuję za gest życzliwości i zrozumienia. Niewielkim wysiłkiem możemy przyczynić się do kreowania pozytywnych wzorców historycznej edukacji i patriotycznej odpowiedzialności.
W tej sprawie bydgoscy politycy mówią jednym głosem, wcześniej tą sprawą zajmował się poseł Piotr Król. Na swoim profilu w serwisie Facebook tłumaczył, dlaczego "Rejewski" zniknął z nazwy pociągu w nowym rozkładzie jazdy.
W związku z tym, że pociąg „ Rejewski” zniknął z rozkładu a pojawiają się różne komentarze, dzielę się tym co ustaliłem. Nazwy pociągów wprowadzanych w ramach plebiscytu były niestety wprowadzane tylko na rok czasu. W związku z powyższym umowa na wykorzystanie wizerunku i nazwiska, miedzy PKP IC a rodzina Mariana Rejewskiego została zawarta również na rok. Poprosiłem dwójkę życzliwych bydgoszczan mających kontakt z córka M. Rejewskiego by spytali czy istniała by możliwość wyrażenia dłuższej zgody, liczonej w latach dla PKP IC. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna a wierzę, że tak, wystąpię do PKP IC o przywrócenie nazwy wybitnego Bydgoszczanina. Zgodnie z życzeniem wielu z Państwa ilość połączeń kolejowych w relacji Bydgoszcz - Warszawa wzrosła.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
