Prezydent Andrzej Duda wizytuje Kujawy i Pomorze – dziś Chojnice, w czwartek Bydgoszcz. Przyleciał w te rejony helikopterem prezydenckim, który był widziany przez mieszkańców miast. Jego obecność jest związana ze sprawami organizacyjnymi dotyczącymi narady wojskowej w Bydgoszczy. To właśnie w mieście nad Brdą powstaje Centrum Analiz i szkolenia NATO-Ukraina.
W czwartek, 4 lipca, zwierzchnik państwa odwiedzi stolicę województwa kujawsko-pomorskiego. W rozmowach w Bydgoszczy w związku ze zbliżającym się trzydniowym szczytem NATO (9 lipca) wezmą również udział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz dowódcy polskiej armii.
W pierwszym tygodniu lipca ma się odbyć jeszcze jedna narada polityczna, tuż przed wylotem do Waszyngtonu, gdzie będą rozmawiać prezydent, Minister Obrony Narodowej i szef dyplomacji Radosław Sikorski. NATO ma przejąć większą kontrolę nad koordynacją pomocy dla Ukrainy, głównie w zakresie dostarczania sprzętu i szkolenia. Na antenie Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz potwierdził, że w czasie szczytu ma zostać ogłoszona gotowość operacyjna Centrum Szkolenia NATO-Ukraina.
Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że polska delegacja będzie zabiegać na szczycie o utworzenie w Bydgoszczy drugiej instytucji NATO-wskiej, Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC).
Sikorski zaznaczył, że w sprawach bezpieczeństwa rząd, prezydent i opozycja mówią jednym głosem.
- Zawsze jesteśmy do dyspozycji. Tak jak na podróż do Chin, Rada Ministrów uchwali swoje stanowisko, by prezydent wiedział czego się trzymać i stąpał po bezpiecznym gruncie – zaznaczył Sikorski. - Mamy w tej chwili 12 tys. obcych żołnierzy, budujemy „tarczę Tuska" i potrzebujemy wzmocnić naszą obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową.
Chodzi o Program Tarcza Wschód, który ma być realizowany w latach 2024-2028. Przewidziano na niego 10 mld złotych. Zawiera on przygotowanie do obrony terenów przygranicznych poprzez zwiększenie tzw. zdolności przeciwzaskoczeniowych, w tym budowę systemu wykrywania, ostrzegania i śledzenia opartego na sieci stacji bazowych, wysuniętych baz operacyjnych (hubów logistycznych), sieci bunkrów i ukryć dla systemów rażenia oraz rozwinięcie infrastruktury na potrzeby systemów antydronowych.
