Podejrzenie wobec prezesa ukraińskiej piłki o kradzież 717,5 tys. USD
„Według śledztwa, podczas zakupu sprzętu do budowy zakładu do produkcji sztucznej trawy na boiska piłkarskie funkcjonariusze UAF przejęli 26,5 milionów hrywien (ponad 717,5 tys. dolarów). Następnie zalegalizowali część tych funduszy” – powiadomiła Prokuratura Generalna Ukrainy w oświadczeniu na kanale Telegram.
Kilka godzin później dziennikarz Konstantin Andrijuk w mediach społecznościowych powiadomił o zwolnieniu Pawiełki z aresztu.
„Aktualizacja! Firma UAF Marketing dokonała wpłaty za Pawiełkę. Kilka godzin temu wpłacono za niego kaucję - 9 milionów 880 tysięcy hrywien (około 265 tysięcy dolarów). Do wiadomości: założycielem i właścicielem UAF Marketing LLC jest w 100% Ukraiński Związek Piłki Nożnej”- napisał informator na sowim koncie internetowym.
Prezes Pawiełko był bardzo aktywny na arenie międzynarodowej
Pod koniec października Pawiełko wystosował apel do Międzynarodowej Federacji Związków Piłkarskich (FIFA) i Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) z żądaniem wykluczenia Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (RFS) za integrowanie drużyn z okupowanego przez Rosjan ukraińskiego Krymu.
Szef UAF zgłosił także razem z prezesami Hiszpańskiej i Portugalskiej Federacji Piłkarskiej kandydaturę współnego zorganizowania mistrzostw świata w 1930 roku, o które ubiegają się również wspólnie cztery federacje Ameryki Południowej – Urugwaju, Paragwaju, Argentyny i Chile, a także osobno Maroko oraz wspólnie Arabia Saudyjska z Egiptem.
Na Ukrainie, mimo inwazji Rosji, odbywają się rozgrywki ligowe, a kluby ukraińskie występowały w europejskich pucharach (część z nich grała mecze „domowe” w Polsce – na stadionach Legii Warszawa (Szakchtar Donieck w Lidze Mistrzów), Cracovii (Dynamo Kijów w Lidze Europy) oraz Arenie Lublin (Zoria Ługańsk w kwalifikacjach Ligi Konfederacji). Reprezentacja Ukrainy grała w barażach o mistrzostwa świata i Lidze Narodów na stadionie ŁKS-u Łódź.
