Szef polskiego rządu podkreślił wagę współpracy pomiędzy Polską i Litwą. Jak wskazał jej zacieśnienie umożliwia wspólne swobodne przekraczanie granic. – Współpraca to wymiana handlowa, współpraca to wymiana gospodarcza, ale także wymiana kulturalna, to także wzajemne wizyty, to także ruch turystyczny. Wracamy z powrotem do tego normalnego życia, to tych normalnych kolei – mówił Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem. –Gratuluję Litwie, gratuluję to Saulius tego w jaki sposób zarządzaliście w tym bardzo trudnym czasie epidemią – dodał premier.
Szef rządu poinformował również o wspólnych planach polsko-litewskich inwestycji infrastrukturalnych oraz w obszarze energetyki. Podkreślił także wspólne stanowisko Polski i Litwy wobec Białorusi.
Polska otwiera granice. Ale połowa Europy nie wpuści do sieb...
W nocy zniesienie obostrzeń na granicach
W nocy z piątku na sobotę Polska zniesie kontrole na swoich granicach z innymi państwami Unii Europejskiej, przywracając tym samym pełny ruch graniczny. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium Polski. Nie będą musieli odbywać kwarantanny.
Jak informował w środę premier Mateusz Morawiecki na razie zewnętrzne granice Unii Europejskiej pozostaną zamknięte. - W niektórych krajach świata, zwłaszcza Ameryka Łacińska, ale też Północna, cały czas jeszcze są duże poziomy zachorowań, ale też zgonów i widać, że ta pandemia tam jeszcze zachowuje się w sposób bardzo, bardzo niepokojący - tłumaczył.
Nie wszędzie pojedziemy
Od 15 czerwca turyści z Polski będą mogli wjechać do Francji, Belgii, Czech, Grecji i Szwajcarii, a od 16 czerwca - do Austrii.
Jednak ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań w naszym kraju niektóre państwa UE zdecydowały się nie otwierać swoich granic dla polskich obywateli. Tak zrobiła m.in. Słowacja, która uznała Polskę za kraj wysokiego ryzyka. Taką samą decyzję podjęły władze Słowenii.
Duńskiej granicy w celach turystycznych Polacy nie przekroczą co najmniej do 31 stycznia.
Europa powoli otwiera się na turystów. Co i gdzie można zoba...
Do Danii mogą wjechać tylko Polacy mający uzasadniony (i udokumentowany) powód wjazdu. Są to np. legalny pobyt w Danii/stałe zatrudnienie w Danii, prowadzenie działalności gospodarczej w Danii, bycie małżonkiem, dzieckiem, rodzicem lub partnerem życiowym obywatela duńskiego lub cudzoziemca mającego legalny pobyt w Danii.
Część krajów - pomimo rekomendacji Komisji Europejskiej, aby otworzyć granice od 15 czerwca – postawiła zrobić to później. Dla przykładu Hiszpania otworzy swoje granice dla unijnych turystów dopiero 1 lipca (teraz wjazd do tego kraju wiąże się z koniecznością odbycia dwutygodniowej kwarantanny). Taki sam termin otwarcia granic wskazuje Portugalia (nie wiadomo na razie, czy Polacy będą mogli do niej wjechać).
Dla turystów zamknięte na pozostają granice Rumunii. Osoby planujące tranzyt przez Rumunię zobowiązane są do okazania rumuńskiej Policji Granicznej dokumentów tożsamości, zgody na wjazd do kraju ościennego (jeżeli jest wymagana), określenia trasy swojego przejazdu wraz ze wskazaniem przejścia granicznego, którym planują opuścić Rumunię. Policja Graniczna ma prawo wyznaczyć trasę tranzytową, którą należy się poruszać w tranzycie przez Rumunię.
Granic dla turystów nie otwiera także Norwegia. Pod warunkiem odbycia 10-dniowej kwarantanny do tego kraju mogą wjechać m.in. osoby, które tam pracują, mają prawo legalnego pobytu albo planują odwiedzić rodzinę. Ostateczna decyzja zezwolenia na wjazd do Norwegii każdorazowo należy do norweskich służb granicznych
Na terytorium Węgier mogą wjechać obywatele węgierscy i wraz z nimi również obcokrajowcy – ich bliscy krewni. Polacy z ważną kartą stałego pobytu korzystają z takich samych praw jak obywatele węgierscy. Przejazd przez Węgry tranzytem wymaga zgody policji.
Gdzie jechać na wakacje? Te kraje otwierają się na turystów....
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi wjazd do Finlandii jest obecnie możliwy dla obywateli UE m.in. tyko, gdy racuja w tym kraju na podstawie umowy o pracę, studiuja lub rozpoczynają tam studia, chcą uczestniczyć w kluczowych wydarzeniach rodzinnych (np. spotkanie z najbliższą rodziną, pogrzeb, ślub, choroba krewnego). Ponadto do Finlandii przybyć mogą wszyscy, którzy posiadają fińską kartę pobytu lub zarejestrowali swój pobyt w Finlandii jako obywatele UE.
Kraje spoza UE
Bezterminowo turyści z Polski nie wjadą do Rosji, na Białoruś, a także do Mołdawii, Północnej Macedonii oraz Bośni i Hercegowiny. Do 1 lipca nie wjedziemy także do Gruzji.
Z kolei do na Ukrainę i do Wielkiej Brytanii wjedziemy jedynie po odbyciu dwutygodniowej kwarantanny.
