- Do 0 proc. obniżamy VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu miesięcznie w portfelu każdej rodziny zostanie ok. 45 zł - tłumaczył premier. Zmiana w podatku ma obowiązywać od 1 lutego na 6 miesięcy, czyli do końca lipca 2022 roku.
Jak podkreślił premier, łączna korzyść Polaków dzięki Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 ma wynieść 15 mld złotych i jest to najbardziej rozbudowana pomoc w całej Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, opublikowany kilka dni temu przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik cen towarów i usług (czyli wskaźnik inflacji) w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 8,6 proc. rok do roku. Średnio o tyle więcej płaciliśmy za jedzenie w grudniu 2021 w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.
- Handel dostosuje się do przepisów prawa i obniży stawkę VAT do 0 proc. na artykułach spożywczych objętych 5 proc. stawką VAT - przyznała w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD).
Jednocześnie przyznała, że poziom cen nie zależy od polityki cenowej handlowców. - Przy tak drastycznym wzroście kosztów produkcji wynikających ze wzrostu cen energii i gazu producenci podnoszą ceny, tak więc trudno mówić o obniżce cen w sklepach - wyjaśniła. - Obniżka VAT nie jest jednoznaczna z obniżką cen, gdyż czynniki drastycznie zwiększyły koszty produkcji i są o wiele wyższe niż 5 proc. obniżka VAT - dodaje.
Juszkiewicz dodała, że podwyżka cen towarów przez producentów "spowodowana choćby dużymi wzrostami cen energii oznacza wyższe ceny na półkach sklepowych i handel w żaden sposób nie jest w stanie zamrozić wzrostu cen".