https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy trudno zdobyć, łatwo stracić

mik
Dla wielu zdobycie upragnionego prawa jazdy to ogromne wyzwanie, okupione długimi staraniami i dużymi wydatkami. W wielu sytuacjach dokument ten jednak bardzo łatwo można stracić.

Dla wielu zdobycie upragnionego prawa jazdy to ogromne wyzwanie, okupione długimi staraniami i dużymi wydatkami. W wielu sytuacjach dokument ten jednak bardzo łatwo można stracić.

Prawo jazdy może zatrzymać policja, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Żandarmeria Wojskowa (w przypadku, gdy kontrolowany pojazd należy do wojska). Następnie dokumenty są przekazywane właściwym organom - w zależności od popełnionego wykroczenia jest to prokuratura, sąd lub starosta. Dopiero te władze wydają postanowienie lub decyzję o zatrzymaniu prawnym dokumentu. Kierowcy przysługuje zażalenie lub odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Uwaga na punkty!

Prawo jazdy zostanie odebrany każdemu, kto osiągnie limit punktów karnych. W przypadku kierowców, posiadających prawo jazdy krócej niż rok wynosi on 20 punktów, zaś dla tych z dłuższym stażem - 24 punkty. Dopóki w życie nie wejdą nowe przepisy, redukcja punktów karnych odbywa się dobrowolnie - wystarczy, że kierowca weźmie udział w szkoleniu w WORD, które kosztuje 300 zł. Dzięki temu raz na pół roku może wyczyścić swoje konto z 6 punktów karnych. Nowe przepisy przewidują, że redukowanie punktów będzie przymusowe - po osiągnięciu limitu kierowca będzie skierowany na obowiązkowy kurs, składający się z wykładów i badania psychologicznego. Ma on trwać kilka dni, kosztować około 500 zł i wyzerować wszystkie zgromadzone punkty. Na kurs można zostać skierowanym tylko raz na 5 lat. Jeśli w tym czasie limit znów zostanie przekroczony, prawo jazdy zostanie odebrane. By ponownie je zdobyć, trzeba będzie znowu odbyć kurs i zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

<!** reklama>

Funkcjonariusz może zatrzymać prawko również wtedy, gdy ma uzasadnione podejrzenia że dokument został podrobiony lub przerobiony lub gdy jest zniszczony na tyle, że nie jest możliwe odczytanie z niego danych. Prawo jazdy zabierane jest za pokwitowaniem, które umożliwia prowadzenie samochodu przez 7 dni. Dokument zostanie zabrany również w przypadku utracenia przez niego ważności, gdy względem kierowcy została wydana decyzja o zatrzymaniu lub cofnięciu prawa jazdy a także gdy orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów.

Wykroczenia i przestępstwa

Inną sytuacją, grożącą odebraniem prawa jazdy, jest podejrzenie, że kierujący pojazdem popełnił wykroczenie lub przestępstwo, za które może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdu - np. znacznie przekroczy prędkość, wyprzedza w sposób ryzykowny, nie udzieli pomocy ofiarom wypadku a także w przypadku prowadzenia po spożyciu alkoholu. Także nieumyślne spowodowanie wypadku (np. przez zły stan techniczny pojazdu), traktowane jest jako przestępstwo, rozpatrywane przez prokuraturę i sąd, który może orzec dożywotnie odebranie prawa jazdy.

30 dni na wyniki

W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu to 0,2 promila we krwi lub 0,1 mg na decymetr sześc. wydychanego powietrza. Jeżeli w ciągu 30 dni od zatrzymania prawa jazdy wyniki badania nie będą znane, wówczas dokument musi zostać niezwłocznie zwrócony właścicielowi. W zależności od stężenia alkoholu kierującemu grozi utrata dokumentu na okres od 6 miesięcy do 10 lat. Warto nadmienić, że jeśli kierowca jadący na podwójnym gazie spowodował wypadek, w którym ktoś został ranny lub stracił życie, to prawo jazdy może zostać mu odebrane dożywotnio.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
justa
tak, dla porządnych..człowiek zawsze jedzie wolno, wrecz za wolno..a i tak daje sie łapać na fotoradar z predkościa 54 h gdzie 40 podobno w lesie stała..i wiele innych sytuacji tego typu..jestem mistrzem 100zł i 2 pkt za właśnie prędkości do 60km/h..a tacy co po miescie 80km/h jeżdża, wyprzedszaja na podwójnych, jadą na głebokich zielonych z telefonem w rece.. ..nic..czyste konta..
F
Ferrari
Zdecydowanie bardziej nieprzyjazna jest dla zwykłego obywatela Straż Miejska!!!Policja nie jest aż tak znowu zła jak ją niektórzy "malują".Szczerze to po stokroć wolę Policję od Straży Miejskiej!
F
Ferrari
Bardziej nieprzyjazna zwykłemu obywatelowi ZDECYDOWANIE jest Straż Miejska!!!Policja nie jest taka zła znowu,to przesada...
M
Mirek
W Polsce jest nastawienie na karanie ,karanie, karanie. Policja ma dużo racji na pewno .Ale trzeba powiedzieć że jest nieprzyjazna dla porządnych zwykłych obywateli.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski