Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownikom grozi "dyscyplinarka". Za co?

oprac. Mikołaj Romanowski
Zanim pracodawca pociągnie pracownika do odpowiedzialności za samowolne oddalenie się ze stanowiska pracy, powinien ustalić, jakie były powody takiego zachowania pracownika i czy w ogóle było ono przez pracownika zawinione.
Zanim pracodawca pociągnie pracownika do odpowiedzialności za samowolne oddalenie się ze stanowiska pracy, powinien ustalić, jakie były powody takiego zachowania pracownika i czy w ogóle było ono przez pracownika zawinione. 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Przestrzeganie ustalonego czasu pracy i dbanie o dobro zakładu to podstawowe obowiązki pracownika. Za ich naruszenie pracodawca może wyciągać w stosunku do pracownika konsekwencje.

Podstawowe obowiązki pracownika wymienione zostały w treści art. 100 Kodeksu pracy. Jednym z nich jest przestrzeganie ustalonego w zakładzie pracy czasu pracy. Jeśli zatem pracownik kończy swoją dniówkę przed wyznaczoną godziną i udaje się do domu, jest to oczywiście ciężkie naruszenie obowiązku pracownika przestrzegania czasu pracy i może dla pracownika mieć bardzo niemiłe konsekwencje, aż do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia włącznie.

Zanim pracodawca pociągnie pracownika do odpowiedzialności za samowolne oddalenie się ze stanowiska pracy, powinien ustalić, jakie były powody takiego zachowania pracownika i czy w ogóle było ono przez pracownika zawinione. Być może pracownik samowolnie opuścił stanowisko pracy ze względów BHP, aby nie narażać się na uszczerbek na zdrowiu lub życiu. Jeśli tak było, to obowiązkiem pracownika było ten fakt zgłosić przełożonemu a nie pracodawcy, a dopiero ten decyduje, czy pracownik może iść do domu czy też zleci mu inne prace.

Przeczytaj: Upał w pracy. Zobacz, co musi Twój szef. Wyjdziesz do domu szybciej?

Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 4 października 2011 roku sygn. I PK 55/11) przy ocenie, czy opuszczenie przez pracownika miejsca pracy naruszało w sposób ciężki jego obowiązki, pracodawca powinien wziąć pod uwagę wszystkie towarzyszące temu okoliczności, a zwłaszcza stan świadomości czy woli pracownika. Chodzi tu głównie o to, czy pracownikowi można przypisać winę umyślną (celowe i świadome opuszczenie miejsca pracy), czy tylko rażące niedbalstwo.

Należy również brać pod uwagę takie czynniki, jak samopoczucie pracownika, nagłe pogorszenie się stanu zdrowia i konieczność zasięgnięcia pomocy lekarskiej, itp. Opuszczenie miejsca pracy przez pracownika bez zgody przełożonego może być usprawiedliwione pewnymi okolicznościami. Jeśli pracownikowi nie można przypisać winy (np. opuścił on stanowisko pracy nagle, bez zgody przełożonego, ale było to spowodowane gwałtownym pogorszeniem się stanu zdrowia), to nie można wyciągać wobec niego konsekwencji, nie mówiąc już o zwolnieniu dyscyplinarnym.

Wybieramy Dziewczynę Lata 2017! Głosowanie na Dziewczynę Lata ruszyło - sprawdź, kto jest na liście i zagłosuj na swoją faworytkę! Więcej informacji, aktualne wyniki i regulamin

Dziś poznamy "Dziewczynę Lata"! [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!