
Badanie pokazuje, że choć samo PPK jest postrzegane pozytywnie - zarówno przez pracodawców, jak i przez osoby zatrudnione - to jednak obawy dotyczące bezpieczeństwa inwestycji oraz brak zaufania do całego systemu finansów państwa są głównymi przyczynami niskiej partycypacji w systemie.

Im pracownik jest starszy, lepiej wykształcony, na wyższym stanowisku, z większą rodziną – tym bardziej deklaruje zainteresowanie funkcjonowaniem PPK w zakładzie. 55% ankietowanych odpowiada „zdecydowanie za” albo „raczej tak”. Tyle, że to wcale nie przekłada się na decyzję o wejściu do systemu.

Niestety bardzo duży odsetek pracowników przyznaje, że ma zaledwie podstawowe informacje o funkcjonowaniu PPK, które nabył wyłącznie od pracodawcy.

To jak Polacy wykorzystają ten okres na oszczędzanie z celem emerytalnym, przy dywersyfikacji źródeł dochodów emerytalnych by pieniądze jak najlepiej pracowały, zdecyduje o spokojnej lub głodowej emeryturze. Dla osób zatrudnionych jedną z możliwości jest oszczędzanie w ramach PPK.