
W przyszłości Polacy oczekują możliwości pracy zdalnej w większym zakresie niż dotychczas – wynika z badania ManpowerGroup i HRlink na temat tego, jak epidemia COVID-19 wpłynęła na nasze podejście do pracy. Firmy sprawdziły, jak zmieniło się postrzeganie pracy zdalnej wśród pracowników i pracodawców.

3 pracowników na 4 preferuje hybrydowy model pracy
Trzech Polaków na czterech (75%) chciałoby łączyć pracę zdalną z pracę z biura. Model pracy hybrydowej zyskał na popularności wskutek epidemii COVID-19.
– Po kilku miesiącach okazało się, że ten model sprawdza się oraz dodatkowo poprawia efektywność i wyniki. Ponad połowa ankietowanych przez nas firm i kandydatów deklaruje, że chce pozostać w modelu pracy zdalnej lub hybrydowej oraz wprowadzić to rozwiązanie na stałe – podkreśla Arkadiusz Kuchto, założyciel i prezes HRlink.

Co drugi pracodawca może umożliwić pracę zdalną
Co druga firma (55%) utrzyma możliwość pracy zdalnej, gdy pandemia dobiegnie końca.
– Organizacje wyrażają jednak mniejszą gotowość zaimplementowania rozwiązań z czasów pandemii w nowej rzeczywistości. Może się to wiązać z potrzebą głębszej integracji zespołu i budowania kultury organizacyjnej poprzez wspólną pracę w biurze. Tradycyjna formuła pracy daje poczucie większej kontroli nad pracownikami i łatwiejszej możliwości weryfikowania realizacji obowiązków czy wyznaczonych celów – wskazuje Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower.

Co drugi pracodawca postawi na pracę hybrydową
Tylko 53% pracodawców zamierza umożliwić pracownikom łączenie pracy biurowej z home office. Te plany znajdują się znacznie poniżej oczekiwań pracowników.
– Takie rozwiązanie (model pracy hybrydowej, przyp. red.) jest w stanie pogodzić różne interesy zarówno te związane z elastycznością pracy, jak i te dotyczące integracji czy kontroli pracy. Pozwoli to także na zadbanie o bezpieczeństwo pracowników i zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego w przestrzeniach biurowych – przekonuje ekspert Manpower.