Czym jest delegowanie?
Delegowanie (inaczej: międzynarodowe świadczenie usług) to taki rodzaj zatrudnienia, w którym pracownik zwyczajowo zatrudniony przez swojego pracodawcę zostaje przez niego czasowo wysłany do innego kraju w celu świadczenia pracy na rzecz usługobiorcy zagranicznego (klienta). Pracownik wykonuje zatem pracę w innym kraju, ale pozostaje pracownikiem swojego pracodawcy.
W tym artykule poruszamy kwestię delegowania obywateli polskich do Holandii.
Holenderska ustawa WagwEU regulująca kwestię delegowania wyróżnia trzy rodzaje świadczenia usług transgranicznych:
Zagraniczny (polski) pracodawca, który przyjeżdża ze swoim personelem do Holandii w celu wykonania pracy lub zlecenia w ramach delegowania. Odbywa się to pod kierownictwem i nadzorem pracodawcy zagranicznego oraz na koszt takiego pracodawcy. Oddelegowanie realizowane jest na rzecz usługobiorcy, z którym zagraniczny pracodawca ma podpisaną umowę, która może być umową o świadczenie usług, umową budowlaną lub umową zlecenie.
Zagraniczny pracodawca, który tymczasowo deleguje pracowników z międzynarodowej firmy, której oddział znajduje się w UE, strefie EOG lub Szwajcarii do oddziału tej samej firmy lub grupy znajdującej się w Holandii;
Zagraniczna firma lub agencja pracy tymczasowej, która wynajmuje pracownika firmie z siedzibą w Holandii.
Co to oznacza w praktyce? Jako pracownik delegowany możesz pracować albo pod kierownictwem i nadzorem swojego (polskiego) pracodawcy albo usługobiorcy (firmy w Holandii). Jednak to Twój (polski) pracodawca pozostaje odpowiedzialny za zapewnienie Ci odpowiednich warunków zatrudnienia.
Do jakich warunków zatrudnienia masz prawo?
Delegowanie co do zasady jest tymczasowe. Jednak warunki pracy, do których masz prawo, zależą od okresu, na który zostałeś delegowany. Czym dłużej pracujesz jako pracownik delegowany, tym większe masz prawa. „Punktem granicznym” jest okres 12 miesięcy.
W przypadku delegowania krótkoterminowego, tj. podczas pierwszych 12 miesięcy delegowania masz prawo do podstawowych warunków zatrudnienia przewidzianych w holenderskim ustawodawstwie o zatrudnieniu. Te ‘podstawowe warunki zatrudnienia’ obejmują prawo do holenderskiej płacy minimalnej, uregulowań w zakresie godzin pracy oraz dostatecznej liczby godzin wypoczynku, urlopu, bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz równego traktowania.
Co więcej, jeśli u danego usługobiorcy holenderskiego zastosowanie ma powszechnie wiążący układ zbiorowy pracy (CAO), to jako pracownik delegowany masz prawo także do podstawowych warunków tego układu pracy. Obejmuje to na przykład wynagrodzenie, godziny pracy i dni wolne. Ważne jest zatem, aby sprawdzić w umowie, jakie CAO ma zastosowanie.
Po upływie 12 miesięcy delegowany pracownik jest uprawniony do wszystkich warunków zatrudnienia obowiązujących w Holandii, z wyjątkiem warunków dotyczących dodatkowych planów emerytalnych czy w zakresie zawierania i rozwiązywania umów o pracę. W niektórych przypadkach okres, w którym można stosować jedynie ‘podstawowe warunki zatrudnienia’, może być wydłużony do 18 miesięcy.
Jesteś oddelegowany do Holandii przez (polską) agencję pracy tymczasowej? Jeśli tak, od pierwszego dnia pracy masz prawo do niezbędnych warunków zatrudnienia, które mają zastosowanie do pracowników wykonujących podobną pracę, ale zatrudnionych bezpośrednio przez holenderskiego klienta.
Uwaga! Należy pamiętać, że w sektorze transportu obowiązują inne zasady. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
Przekazanie pracownika tymczasowego agencji stronie trzeciej
Po rozpoczęciu pracy dla (polskiej) agencji pracy tymczasowej możesz zostać oddelegowany do holenderskiej firmy (klienta) lub holenderskiej agencji pracy tymczasowej. Może się zdarzyć, że podmioty te oddelegują Cię dalej, do innego podmiotu (strony trzeciej). W przypadku holenderskiej firmy, możesz zostać oddelegowany do innych holenderskich firm.
Jest to dozwolone. W takim przypadku strona trzecia jest zobowiązana do poinformowania Twojej (polskiej) agencji pracy tymczasowej z wyprzedzeniem, że zostaniesz ponownie oddelegowany, a mianowicie do strony trzeciej.
Należy pamiętać, że nawet w takim przypadku obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków zatrudnienia i bezpiecznego miejsca pracy spoczywa na (polskim) pracodawcy (agencji).
Czy w Twoim kraju pochodzenia obowiązują lepsze warunki zatrudnienia?
Jeśli w Twoim kraju pochodzenia obowiązują lepsze warunki zatrudnienia niż w Holandii, wówczas zapewnia się warunki zatrudnienia obowiązujące w Twoim kraju. Do obowiązków Twojego pracodawcy należy sprawdzenie, czy tak jest w danym przypadku.
Zwrot faktycznie poniesionych kosztów
Zdarza się, że jako pracownik delegowany będziesz musiał pokryć pewne koszty związane z delegowaniem. Należą do nich np. koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia. W takim przypadku masz prawo do zwrotu tych kosztów. Tym samym koszty te nie wliczają się do Twojego wynagrodzenia.
Dlatego sprawdź na pasku wypłaty, co stanowi Twoje wynagrodzenie, a co jest dodatkiem z tytułu poniesionych kosztów.
Nie otrzymujesz odpowiednich warunków zatrudnienia?
Jeśli nie otrzymujesz odpowiednich warunków zatrudnienia, najpierw porozmawiaj o tym ze swoim pracodawcą. Poinformuj go, do czego masz prawo. Jeśli Twój pracodawca nadal nie podejmuje działań, skontaktuj się ze swoim holenderskim związkiem zawodowym. Jeśli nie jesteś członkiem związku zawodowego, powinieneś się skontaktować z holenderską inspekcją pracy. Przeczytaj więcej tutaj.
Ubezpieczenie społeczne, czyli gdzie odprowadzane są składki?
To, w którym kraju odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne rzutuje np. na to, z którego kraju będziesz miał wypłacaną emeryturę za okres przepracowany w Holandii. Pracodawca może nadal odprowadzać składki do polskiego ZUS pod pewnymi warunkami. Np. gdy okres delegowania nie przekracza 24 miesięcy, a delegowany pracownik nie został zatrudniony na zastępstwo za innego pracownika delegowanego. Wszystkie warunki, które muszą być spełnione opisane są na stronie informacyjnej administracji polskiej.
Chcesz wiedzieć więcej o delegowaniu do Holandii?
Zapoznaj się z informacjami na stronie wHolandii.pl.
Artykuł sponsorowany na zlecenie Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie
