Pozostajemy tradycjonalistami i życzenia świąteczne chcemy składać osobiście. O czym nie rozmawiać przy świątecznym stole

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wskazaliśmy, jakie nietypowe życzenie chcielibyśmy aby się spełniło. Tyle samo osób życzyłoby sobie „całego roku bez wizyty u lekarza” i „podwyżki wyższej niż inflacja” (po 43%). Dla nieznacznie większej grupy (26%) „wysłanie polityków na Księżyc” jest ważniejsze niż „miłość jak z komedii romantycznej” (21%). 16% chciałoby, żeby było ich „stać na wczasy all inclusive nad Bałtykiem”, a ponad co dziesiąty Polak życzy sobie „wiadomości bez fake newsów (12%).
Wskazaliśmy, jakie nietypowe życzenie chcielibyśmy aby się spełniło. Tyle samo osób życzyłoby sobie „całego roku bez wizyty u lekarza” i „podwyżki wyższej niż inflacja” (po 43%). Dla nieznacznie większej grupy (26%) „wysłanie polityków na Księżyc” jest ważniejsze niż „miłość jak z komedii romantycznej” (21%). 16% chciałoby, żeby było ich „stać na wczasy all inclusive nad Bałtykiem”, a ponad co dziesiąty Polak życzy sobie „wiadomości bez fake newsów (12%). Janusz Wójtowicz / Polska Press
W Boże Narodzenie 2022 najchętniej będziemy chcieli porozmawiać z bliskimi o hobby, pasjach i zainteresowaniach. Natomiast najbardziej unikanymi przez Polaków tematami będą choroby i zdrowotne dolegliwości, polityka oraz gospodarka.

Przy świątecznym stole najchętniej porozmawialibyśmy z Robertem Lewandowskim i Igą Świątek.
Prawie 3⁄4 Polaków zamierza świąteczne życzenia złożyć osobiście, a jedynie 4% nie zrobi tego w tym roku w ogóle.
Na 2023 rok życzymy sobie przede wszystkim roku bez wizyty u lekarza i podwyżki większej niż inflacja – to wnioski z badania zrealizowanego w ramach wspólnego projektu SW Research Agencji Badań Rynku i agencji Noise PR.

Tematy tabu przy świątecznym stole 2022: polityka, choroby, ceny i inflacja

Świąteczną atmosferę przy stole mogą łatwo popsuć niewygodne pytania i trudne tematy. Agencja Noise PR postanowiła sprawdzić, jakich tematów rozmów Polacy będą unikać w 2022 roku przy wigilijnym stole.

Pozostajemy tradycjonalistami i życzenia świąteczne chcemy składać osobiście. O czym nie rozmawiać przy świątecznym stole
mat. prasowe SW Research Agencji Badań Rynku i agencji Noise PR

Najwięcej Polaków nie chce rozmawiać o:

  • chorobach i dolegliwościach (47%),
  • polityce (42%),
  • sytuacji w kraju i na świecie (42%),
  • o kryzysie gospodarczym, inflacji i cenach (34%).

Sporą polaryzację może wywołać rozmowa o zarobkach i osiągnięciach, tyle samo osób unika tego tematu, co chciałoby o nim porozmawiać (po 33%).

- Rozmowa przy świątecznym stole może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli schodzi na tematy osobiste, lub nasi rozmówcy mają odmienne zdanie w wybranej kwestii. Ale to też często rzadka okazja, aby szczerze porozmawiać z bliskimi, wysłuchać ich i przede wszystkim postarać się zrozumieć ich punkt widzenia –komentuje Anna Czaplicka, lider zespołu strategii w agencji Noise PR.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

- Warto pamiętać, że nie mamy wpływu na innych, tylko na to jak sami zareagujemy i odpowiemy. Jeśli wiemy, że mogą paść niewygodne dla nas pytania, to warto przygotować sobie odpowiedzi zawczasu, albo przełożyć dyskusję na inny termin, a w zamian skierować rozmowę na lżejszy temat – dodaje Anna Czaplicka.

Prawdziwa świąteczna biesiada 2022: tematy na topie, to podróże, jedzenie, pasje

Zapytani o „najbezpieczniejsze” tematy w trakcie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

  • aż 77% badanych wskazało, że chciałoby porozmawiać z bliskimi o hobby, pasjach i zainteresowaniach,
  • 73% na temat podróży,
  • a dla 70% przyjemnym tematem rozmów jest gotowanie, potrawy i przepisy.
Pozostajemy tradycjonalistami i życzenia świąteczne chcemy składać osobiście. O czym nie rozmawiać przy świątecznym stole
mat. prasowe SW Research Agencji Badań Rynku i agencji Noise PR

Na kolejnych miejscach pożądanych tematów znalazły się:

  • filmy i seriale (67%),
  • dieta, zdrowy tryb życia (57%),
  • sprawy rodzinne oraz sport (po 56%)
  • a także plany osobiste naszych bliskich (54%).

Badani zostali poproszeni o wskazanie, z kim z reprezentantów świata sportu, polityki, kultury, rozrywki i show-biznesu chcieliby porozmawiać przy świątecznym stole. Dwójka najchętniej widzianych przez Polaków świątecznych rozmówców to Robert Lewandowski oraz Iga Świątek. Poza najsłynniejszym polskim piłkarzem i najsłynniejszą polską tenisistką, trzecim wskazanym sportowcem został bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny.

Spośród artystów i ludzi show-biznesu na pierwszym miejscu znalazła się Doda, na drugim Kuba Wojewódzki, a trzecim najbardziej pożądanym gościem reprezentującym rozrywkę jest Krzysztof Ibisz.

Świąteczne życzenia 2022: w tej kwestii nie ulegamy technologii lecz pozostajemy tradycjonalistami

Uczestnicy sondażu zostali zapytani w jakiej formie planują złożyć bożonarodzeniowe życzenia swoim bliskim. Najwięcej Polaków preferuje tradycyjnie złożyć je osobiście (71%). 53% zrobi to telefonicznie.

Co ciekawe, w najmłodszej grupie ankietowanych (do 24 roku życia) telefon wykona 31% Polek i Polaków, w grupie powyżej 50. roku życia już 60%. Z mediów społecznościowych i formy online skorzysta 30% osób. Tradycyjną kartkę bożonarodzeniową wyśle zaledwie co piąty Polak (19%), a filmik z życzeniami lub nagranie głosowe przygotuje 6% z nas. Zaledwie 4% nie planuje składać świątecznych życzeń w ogóle.

- Można powiedzieć, że tradycja składania świątecznych życzeń jest w polskim społeczeństwie powszechna. W tym roku świąteczne spotkania nie są objęte już żadnymi restrykcjami ani zaleceniami w kontekście COVID-19. Nie dziwi zatem, że życzenia planujemy składać sobie przede wszystkim podczas osobistych wizyt w gronie najbliższych - komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes Zarządu SW Research.

- Wyniki badania pokazują też ciekawą ewolucję medium, jakim jest telefon. O ile może być to jeden z najbardziej osobistych przedmiotów współczesnej młodzieży, to coraz rzadziej jest wykorzystywany do składania przez nią życzeń. Zupełnie inny jest styl korzystania z telefonu przez seniorów – o ile aplikacje mobilne czy komunikatory online niekoniecznie są ich pierwszym wyborem w ich telefonach, to bardzo chętnie korzystają oni z analogowej formy kontaktu przy okazji Świąt  – dodałPiotr Zimolzak.

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

Ankietowani wskazali, jakie nietypowe życzenie chcieliby aby się spełniło. Tyle samo osób życzyłoby sobie:

  • „całego roku bez wizyty u lekarza” (43%),
  • „podwyżki wyższej niż inflacja” (po 43%),
  • „miłość jak z komedii romantycznej” (21%).
  • 16% chciałoby, żeby było ich „stać na wczasy all inclusive nad Bałtykiem”,
  • a ponad co dziesiąty Polak życzy sobie „wiadomości bez fake newsów (12%).

Badanie Polaków świąteczne rozmowy 2022 zostało zrealizowane w dniach 6-7.12.2022

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu