W piątek pierwszy raz w Polsce wybrano miss lesbijek, którą została Julia Kiyomi Świergiel. W przeciwieństwie do innych wyborów miss, to nie uroda jest priorytetem. Na ocenę jurorów składa się przede wszystkim wiedza oraz umiejętności uczestniczek. Ocena to w 60 proc. wiedza na temat LGBT, a w 40 proc. prezentacja strojów (stroje sportowe, wieczorowe oraz klubowe) oraz kreatywność podczas prezentacji. Takiej samej ocenie podlegają mężczyźni podczas Mister Gay Poland (ich wybory odbędą się w sobotę wieczorem).
To pierwszy tego typu konkurs w Polsce i w Europie. Do tej pory istniały tylko wybory Mister Gay Europe, a od 4 lat organizowane są także wybory Mister Gay Poland, które odbyły się m.in. w Poznaniu, Warszawie, Sopocie oraz Katowicach.
Organizatorzy konkursu mówią, że stolica Wielkopolski jest idealnym miastem na organizację tego konkursu. - Poznań jest bardzo otwartym i tolerancyjnym miastem. To taka jakby nasza społeczna stolica - mówi Paweł Zabilski, prezes Mr Gay Poland.
Podobnie jak Marsz Równości, wybory Mister Gay Poland oraz Miss Lesbian Poland mają na celu szerzenie tolerancji w społeczeństwie oraz aktywną walkę o równouprawnienie. Swoje zamierzenia już wcześniej nakreśliło stowarzyszenie Mister Gay Poland, które za główne cele zakłada budowę przyjaznego środowiska zrzeszającego osoby LGBT+ oraz popularyzację pozytywnego odbioru tej społeczności, a także zwiększenie liczby sojuszników walki z dyskryminacją i przemocą wobec osób odmiennej orientacji.
Poznań: Wybory Miss Lesbian Poland. Zobacz kandydatki pierws...
Zobacz też:
Poznań - wybory Mr Gay Poland 2019 - wybrano geja roku! Zoba...
Sprawdź też:
