Na jubileuszowym spotkaniu niemiecki chór zaśpiewał po polsku „Szła dzieweczka” i „Kukułeczkę”. Powiaty nakielski i niemiecki Elbe-Elster, zapowiedziały dalszą współpracę.
<!** Image 2 align=right alt="Image 120013" sub="Tomasz Miłowski (z prawej) i Zygmunt Szot (drugi z prawej) podczas otwarcia jubileuszowej wystawy „Szept anioła” Fot. Starostwo Powiatowe
">Inicjatorem nawiązania współpracy niemieckiego powiatu z polskim był doktor Gustav Becker, orędownik pojednania między narodami.
- To była pierwsza w kraju umowa między powiatem niemieckim a polskim. O jej zawarcie zwrócili się Niemcy, zaraz po naszych wyborach w 1998 roku - przypomina Józef Kimber, który jako przewodniczący Rady Powiatu w Nakle umowę podpisywał.
- Planowaliśmy współpracę gospodarczą, kulturalną i społeczną - dodaje Lechosław Draeger, ówczesny starosta. - Byłem nawet w kilku tamtejszych zakładach, aby zorientować się, jakie są możliwości zatrudnienia mieszkańców powiatu, były wzajemne wizyty rolników.
Umowa została zawarta 23 października 1999 roku, a przed kilkoma dniami, na zaproszenie Niemców, z krótką wizytą w dziesięciolecie jej zawarcia w Finsterwalde bawiła delegacja powiatu nakielskiego.
- Braliśmy udział w uroczystościach z udziałem władz powiatu Elbe-Elster, jego niemieckiego partnera Maerkisch oraz współpracującego z nim powiatu raciborskiego. Zorganizowano z tej okazji koncert oraz wystawę prac artystów niemieckich i polskich - mówi Tomasz Miłowski, zastępca starosty, któremu towarzyszyła Małgorzata Waleryś-Masiak, przewodnicząca Rady Powiatu.
<!** reklama>Wizyta była okazją do przypomnienia historii dotychczasowych kontaktów.
- W ramach współpracy Stowarzyszenia Europejskiej Integracji 2000 w Nakle i stowarzyszenia Europejskiej Integracji Brandenburgia odbywa się wymiana młodzieży - uczestniczyło w niej prawie 500 osób. Rok temu, realizując program „Młodzi Europejczycy odkrywają Krajnę i Pałuki”, licealiści z Nakła pokazywali swym rówieśnikom nasz region, niedawno z Niemiec wrócili uczniowie z Potulic - wylicza wicestarosta. - Mamy kontakty sportowe, drużyny niemieckie uczestniczą u nas w zawodach wędkarskich. W Minikowie gościmy rolników z Brandenburgii. Niemieccy artyści brali udział w ubiegłorocznej wystawie „Węgiel, Słońce, Wiatr i Woda” w Nakle, a teraz na jubileuszowej wystawie „Szept anioła”, swoje prace pokazała Hanna Zawadzka-Pleszyńska z Szubina i Zygmunt Szot z Nakła.
Tomasz Miłowski zapowiada też, że wkrótce na lokalnych stronach internetowych powiatów pojawią się informacje o obu partnerach.
Zapisane w umowie
Współpraca ta służyć ma porozumieniu mieszkańców obydwu powiatów, a w szczególności nawiązywaniu i pogłębianiu przyjaźni między młodzieżą.