https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powódź! Woda z Brdy zalała śródmiejskie bulwary [Kalendarium]

Krzysztof Błażejewski
Archiwum
Zator na Wiśle spowodował, że Brda podniosła się o metr w ciągu godziny. Do dramatycznych wydarzeń doszło 8 marca 1937 roku.


8 marca 1595 roku
król Polski Zygmunt III Waza nie zgodził się na budowę kolejnych spichrzów na gruntach królewskich w Bydgoszczy nad Brdą i w Fordonie nad Wisłą.

8 marca 1653 roku gmina ewangelicka w Bydgoszczy zwróciła się do sejmiku generalnego Prus Królewskich z prośbą o obronę luteran w mieście przed uciskiem ze strony katolików.

8 marca 1909 roku z inicjatywy kupca Józefa Milcherta i dr. Władysława Piórka rozpoczęło działalność Towarzystwo Kupców Polskich stawiające sobie za cel konkurowanie z firmami należącymi do Niemców.

8 marca 1937 roku miała miejsce wielka powódź z powodu zatoru kry na Wiśle. Wieczorem w ciągu godziny woda poniosła się o cały metr. Nastąpiło to tak gwałtownie, że nasyp szosy w Łęgnowie został przerwany. Woda z Wisły uczyniła w nim dwie wyrwy na 6 m głębokie i wdarła się do Brdy. Ta wystąpiła z koryta i zalała oba brzegi w śródmieściu Bydgoszczy. O 5 rano piwnice domów przy Starym Porcie były już pełne wody, która dotarła nawet do Teatru Miejskiego. 9 marca zator jeszcze się powiększył i doszedł do Solca Kuj. O godz. 11.15 pobity został rekord stanu wody na Śluzie Miejskiej w Bydgoszczy. Wyniósł 9,15 m, a 1 kwietnia 1924 r. było 9,14 m. Dla ochrony gazowni miejskiej ułożono wokół niej 2000 worków gliny. Dzień i noc pracowało tam około stu osób. W kolejnych dniach udało się zator na Wiśle zmniejszyć, potem podzielić na dwa. 14 marca nadbrzeża Bydgoszczy były już wolne od wody.

8 marca 1952 roku z okazji Dnia Kobiet do bydgoskich sklepów rzucono po raz pierwszy w naszym mieście polskie pończochy „steelonowe” wyprodukowane przez gorzowski „Stilon”, ostatni krzyk mody. Kolejki ustawiały się aż do sprzedania ostatniej pary tego rarytasu.

8 marca 1964 roku w Filharmonii Pomorskiej z koncertem wystąpił już po raz trzeci słynny polski pianista mieszkający stale w Szwajcarii Witold Małcużyński, od Bydgoszczy rozpoczynający swoje kolejne tournée po Polsce. Mistrz zagrał w Bydgoszczy utwory Schuberta i Rachmaninowa.

8 marca 1980 roku z okazji Dnia Kobiet bydgoska „Estrada” zorganizowała występ popularnej piosenkarki Maryli Rodowicz w sali kinoteatru „Adria” przy ul. Toruńskiej.

8 marca 2006 roku Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził podejrzenie, że martwy łabędź znaleziony na brzegu Brdy w okolicach ul. Grottgera był zarażony tzw. ptasią grypą. Innego chorego ptaka zwłoki znaleziono nad tzw. Balatonem na Bartodziejach. Choroba jednak nie rozprzestrzeniła się w mieście. W maju zdemontowano ustawione ogrodzenia wokół miejsc - ognisk choroby.

Polecamy:

Poznaj 10 niezwykłych kobiet, które dzięki swojej determinacji przebiły się przez hermetyczny, zdominowany przez mężczyzn świat, udowadniając, że wcale nie są "słabszą płcią".ZOBACZ KOLEJNE SLAJDY

10 niezwykłych kobiet, które zmieniły świat: pisarki, działa...

Ucho Prezesa, sezon 3. Co zobaczymy w nadchodzących odcinkach?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski