Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie z Bydgoszczy komentują informację o uldze dla parlamentarzystów

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Po wprowadzeniu zmian podatkowych posłowie otrzymali niższe wynagrodzenie.
Po wprowadzeniu zmian podatkowych posłowie otrzymali niższe wynagrodzenie. Michał Dyjuk
Czy posłowie i senatorowie mogą liczyć na specjalną ulgę, aby nie tracili na Polskim Ładzie? Takie informacje ukazały się w mediach w poniedziałkowy poranek. Politycy obozu rządowego zdementowali te doniesienia, nazywając je fake newsem. Wcześniej zdążył je skrytykować m.in. poseł Jan Szopiński.

Nieoficjalną informację w sprawie prac w Ministerstwie Finansów nad zmianą sposobu opodatkowania parlamentarzystów, tak aby nie stracili na Polskim Ładzie, podał na Twitterze dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski. – Pod uwagę brane jest wydanie interpretacji, że posłowie i senatorowie to osoby fizyczne wykonujące działalność polityczną – napisał. Parlamentarzyści w styczniu mieli otrzymać pensję niższą o około 1400 zł.

Doniesienia o zmianach regulacji dotyczących pensji poselskich natychmiast skomentowali także parlamentarzyści z Bydgoszczy. – Bo jak teraz Posłowie PIS mają spojrzeć w oczy swoim wyborcom? Przecież na #PolskiWał stracić mieli tylko cwaniacy – napisał Jan Szopiński. – Zastanawia mnie: ile trzeba złej woli, żeby wymyślać takie bzdury – skomentował z kolei Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podobnie jak inni przedstawiciele rządu, dementował on doniesienia o podobnych pracach.

Nie będzie żadnych specjalnych, dodatkowych korzyści dla parlamentarzystów – przekonuje Piotr Müller, rzecznik KPRM. Artur Soboń, którego przed kilkoma dniami powołano na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, również zaprzeczył doniesieniom o tym, że resort zajmuje się tą sprawą.

– Pracujemy za to m.in. nad rozwiązaniami dla samotnych rodziców, dla firm (remanenty i amortyzacja) i dla księgowych (przesunięcie terminów sprawozdań i CIT-8). Podniesiemy limit, żeby rodzic nie tracił ulgi na dzieci oraz 4+ – dodał wiceminister finansów.

Cały ten Polski Ład to na dziś przejaw ogromnego bałaganu. Nikt w tej sprawie nic nie wie w kwestiach podatkowych – ocenia Jan Szopiński, poseł Lewicy. Jako przykład podaje obniżenie świadczeń emerytalnych, bez poinformowania skąd taka decyzja i braku rozwiązań tej sprawy.

– Dodatkowo słyszymy, że jest jakaś inicjatywa w kwestii dotyczącej zakwalifikowania posłów jako prowadzących działalność polityczną. Jeżeli duża liczba Polaków w tym zakresie jest poszkodowana przez Polski Ład, to posłowie powinni być zapisani na listę dopiero wtedy, gdy wszystkie krzywdy zostaną wcześniej naprawione wszystkim tym, którym zabrano pieniądze – uważa poseł Szopiński.

Piotr Król doniesienia medialne nazywa „prymitywnym kłamstwem”. – To zostało zdementowane przez Ministerstwo Finansów. Nie wiem, skąd ci państwo wymyślili tę bzdurę. Trudno coś komentować, bo to nieprawda – ocenia bydgoski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Na nasz temat pojawia się codziennie tyle kłamstw, że nawet nie wiem, jak to komentować. Jak można dla jakiejś grupy zawodowej wprowadzić specjalną uwagę, w dodatku post factum? – pyta z niedowierzaniem Piotr Król.

Posłowie potwierdzają także, że w styczniu otrzymali niższą pensję poselską – o około 1400 złotych. Jak zaznacza polityk Prawa i Sprawiedliwości, wszyscy głosujący nad ustawą wiedzieli, jakie są założenia i że osoby z wyższym wynagrodzeniem stracą, więc nie był to dla nikogo żaden sekret.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera