Podczas czwartkowego głosowania Senat przegłosował szereg poprawek do rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym. Senatorowie wykreślili z ustawy m.in. definicję paliwa stałego, która zgodnie z projektem rządowym obejmowała "węgiel kamienny, brykiet lub pellet, zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego". Usunięcie tego przepisu ma doprowadzić do tego, by z dodatku węglowego w wysokości 3 000 zł mogło skorzystać więcej gospodarstw domowych, bez względu na paliwo stosowane do ogrzewania domu.
Sejm odrzuci poprawki Senatu?
Senatorowie zdecydowali ponadto o usunięciu z rządowego projektu zmian, które nie dotyczą dodatku węglowego, w tym przepisów odnoszących się do prawa bankowego, zasad przejmowania banków oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wolą senackiej większości przegłosowano także zmianę nazwy ustawy na "o dodatku pieniężnym na pokrycie kosztów ogrzewania niektórych gospodarstw domowych".

Za przyjęciem ustawy głosowało 98 senatorów (jeden głos przeciw, jeden wstrzymujący się).
Ustawa dot. dodatku węglowego przegłosowana przez Senat trafi teraz do Sejmu. Według przewidywań Sejm może zająć się nią już podczas piątkowego posiedzenia, a rządząca większość odrzuci zmiany wprowadzone przez izbę wyższą.
Oprócz kwestii dodatku węglowego posłowie zajmą się także ustawami dotyczącymi m.in. ekonomii społecznej, finansów publicznych, rezerw strategicznych, obrony ojczyzny, a także zmianami w Karcie Nauczyciela i Kodeksie karnym.
lena