Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porywisty wiatr i burze. Ostrzeżenia IMGW - niebezpieczny niż Dudley namiesza w pogodzie [16/17.02]

Michał Sierek
Michał Sierek
W czwartek Polska odczuje skutki przejścia niżu Dudley. Prognozowane są silne opady deszczu oraz porywisty wiatr i burze.
W czwartek Polska odczuje skutki przejścia niżu Dudley. Prognozowane są silne opady deszczu oraz porywisty wiatr i burze. Archiwum Polska Press/windy.com [zdjęcie ilustracyjne]
Niż o imieniu Dudley, który w nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek przemieszczać się będzie znad Morza Północnego nad Bałtyk, przeniesie wietrzną oraz dynamiczną aurę - ostrzega IMGW. W Polsce, w tym w województwie kujawsko-pomorskim, możemy spodziewać się bardzo silnego wiatru (którego porywy będą przekraczać 100 km/h) oraz burz i intensywnych opadów deszczu. To nie koniec, już w sobotę ma przejść kolejny niż, który może okazać się jeszcze bardziej niebezpieczny. Szczegóły poniżej.

ZOBACZ WIDEO: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Jak informuje IMGW, od późnego wieczora w środę (16 lutego) Polska stopniowo dostawać się będzie pod wpływ niżu Dudley, co skutkować będzie wzrostem różnicy ciśnienia nad naszym krajem, a tym samym zwiększaniem się prędkości wiatru. Ponadto z niżem tym związany będzie układ frontów atmosferycznych przemieszczający się z zachodu na wschód. Układ ten przyniesie początkowo intensywne opady deszczu, głównie na północy kraju, a później również burze.

Polscy Łowcy Burz o nadchodzących niżach:

Jak zaznacza IMGW, zachodni i południowo-zachodni wiatr najsilniejszy będzie nad morzem, gdzie średnia prędkość wyniesie od 40 do 50 km/h, a w porywach osiągał on będzie do 100 km/h. Tylko nieznacznie słabszy wiatr prognozowany jest na zachodzie Polski, gdzie jego prędkość w porywach może wynieść nawet 95 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr w porywach osiągał będzie od 65 km/h do 85 km/h. W nocy nadal spadać będzie ciśnienie, na północy spadek ten będzie gwałtowny, nawet o 20 hPa w ciągu 12 godzin.

W czwartek niż odsunie się na wschód, nad Zatoką Ryską, a silny i porywisty wiatr odczuwalny już będzie w całej Polsce. Najsilniejsze porywy wiatru towarzyszyć będą przelotnym opadom deszczu oraz lokalnym burzom. Zachodni wiatr wiał będzie ze średnią prędkością do 40 km/h, nad morzem do 55 km/h. Natomiast w porywach wiatr osiągać może od 80 km/h do 100 km/h, na Wybrzeżu nawet to 110 km/h. Silniej popada w Polsce południowo-wschodniej. Silny i porywisty wiatr spowoduje, że nie odczujemy napływu ciepłego powietrza nad nasz kraj. W czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 6°C, 8°C na wschodzie i północy do nawet 12°C na południowym zachodzie.

Pogoda w Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim

Wpływ niżu Dudley (przez niemieckich meteorologów nazywany jest imieniem Yelenia) odczuje również woj. kujawsko-pomorskie. IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla naszego regionu i sporej części kraju:

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości około 45 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu. Możliwa burza - brzmi ostrzeżenie IMGW dla woj. kujawsko-pomorskiego, które obowiązuje od godz. 03:00 do godz. 18:00 w czwartek, 17 lutego

Symulację porywów wiatru można prześledzić na mapie portalu windy.com.

Kolejny niebezpieczny niż (Eunice) na horyzoncie

Już w sobotę Polska znajdzie się w oddziaływaniu kolejnego niżu (nazwy Eunice/Zeynep). Wówczas w regionie odczuć możemy jeszcze silniejsze porywy wiatru.

- Najsilniejszy wiatr prognozowany jest nad morzem, choć w sobotę również w centrum i na południu kraju nie można wykluczyć porywów wiatru osiągających do 110 km/h - ostrzega IMGW.

Prognozę pogody na ten dzień przedstawimy w osobnym artykule.

(Źródło: IMGW.pl, Facebook/PolscyŁowcyBurz, windy.com)

Zobacz również:

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo