Statystyki pierwszego półrocza są dla nakielskich policjantów optymistyczne - spada liczba przestępstw, choć nie wszystkich, a wykrywalność ich sprawców rośnie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 90837" sub="Codzienność policji to dbanie o bezpieczeństwo oraz wszelkie działania, nawet podczas festynów, służące zapobieganiu przestępczości Fot. Archiwum">- Dane ilustrujące jedno i drugie oczywiście w pewien sposób informują o naszej pracy, są pomocne w jej planowaniu oraz organizowaniu i cieszą, kiedy są coraz lepsze. I choć wynikające z większości z nich wnioski są rzeczywiście dla nas pozytywne, to jednak nie one są najważniejsze - mówi młodszy inspektor Wojciech Rygiewicz, komendant powiatowy policji w Nakle. - Naszym zadaniem jest bowiem przede wszystkim stałe poprawianie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.
Mniej kradzieży, rozbojów i wypadków, skuteczność w ściganiu przestępców internetowych, złodziei złomu, mogą być wymiernym dowodem, że tak istotnie się dzieje.
- Te dane mogą się jednak zmieniać na mniej korzystne, dlatego w ocenie naszej pracy wykorzystujemy też inne narzędzie - dodaje młodsza aspirant Krystyna Nowak, naczelnik sekcji prewencji KPP. - Każdego interesanta załatwiającego sprawy w komendzie prosimy o wypełnienie ankiety, którą otrzymuje w recepcji. Ich opinie i oceny wykorzystujemy potem, mówiąc bardzo ogólnie, w organizacji pracy komendy, kierując, przykładowo, większą liczbę patroli w miejsca, w których - zdaniem ankietowanych - nie jest bezpiecznie.
<!** reklama>Kierownictwo komendy ma też inne powody do zadowolenia.
- Nie mamy już żadnych wakatów - dodaje komendant, przypominając, że jeszcze niedawno na obsadzenie czekało 15-20 etatów. - Przyjęliśmy młodych policjantów, zatrudniliśmy też kilka osób na etatach cywilnych, dzięki czemu funkcjonariusze rzeczywiście mogli wyjść zza biurek na ulice. Więcej mamy pieszych patroli i wspólnych, nawet całodobowych ze strażnikami miejskimi i gminnymi.
<!** Image 3 align=right alt="Image 90837" >Nie brak też jednak cieni.
- Naszą porażką i wielkim kłopotem jest choćby wzrastająca liczba pijanych kierowców - w porównaniu z pierwszym półroczem 2007 roku wzrosła ze 138 do 171, aż o 33 osoby! - mówi Wojciech Rygiewicz. - Od dwóch lat, z uwagi na procedury, przetargowe nie dostaliśmy nowego oznakowanego samochodu. Tu jednak możemy liczyć na obiecaną pomoc samorządów gminnych, które zaangażowały się również - za co im dziękuję - w remonty komisariatów w Kcyni, Mroczy, Sadkach, Szubinie i naszej siedziby w Nakle.
Statystyki do połowy roku
- kradzieże: 151 (półrocze 2007 - 162)
- kradzieże samochodów: 11 (15)
- pijani kierowcy: 171 (138)
- posiadanie narkotyków: 50 (50)