Port Lotniczy Bydgoszcz im. Ignacego Jana Paderewskiego położony jest niespełna 4 km od centrum Bydgoszczy oraz 50 km od Torunia, dwóch największych ośrodków administracyjnych i biznesowych w województwie kujawsko-pomorskim. Coraz lepsze skomunikowanie, bezpośrednie sąsiedztwo drogi krajowej nr 25, wjazd na trasę ekspresową S5 – łączącą się z autostradą A2 oraz niecałe 50 km dzielące lotnisko od autostrady A1, umożliwiają pasażerom bydgoskiego portu łatwy dojazd.
Bydgoszcz jest też jednym z niewielu miast w kraju, a nawet w Europie, gdzie w ciągu kilkunastu minut dojedziemy z lotniska do ścisłego centrum miejskim autobusem, a kolejny kwadrans wystarczy, by tą samą linią dotrzeć na główny dworzec kolejowy. To wszystko sprawia, że bydgoski port jest jednym z najlepiej skomunikowanych lotnisk w Polsce, co ma olbrzymie znaczenie zarówno dla turystów, jak i przedsiębiorców.
Dynamiczny rozwój siatki połączeń
Na pozycję PLB wpływ ma nie tylko strategiczne położenie, ale też stale rosnąca siatka połączeń.
Z końcem marca Ryanair uruchomił bezpośrednie loty z Bydgoszczy do hiszpańskiego Alicante. Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły już realizację rejsów do Krakowa od 13 czerwca, a już 27 kwietnia do kierunków dostępnych z PLB dołączy też Frankfurt nad Menem, realizowany przez Lufthansę. Frankfurt jest jednym z największych hubów przesiadkowych w Europie, co oznacza, że dzięki temu połączeniu pasażerowie z naszego regionu w łatwy i wygodny sposób dotrą stąd niemal do każdego zakątka świata.
- Port Lotniczy Bydgoszcz to okno na świat naszego regionu. Teraz to okno otwiera się jeszcze szerzej. Rejsy realizowane do jednego z największych hubów znacznie zwiększają dostępność komunikacyjną Kujaw i Pomorza. To informacja wyczekiwana zarówno przez turystów, którzy chcą dotrzeć do najbardziej odległych zakątków świata, jak i przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w naszym województwie - mówi Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Partnerstwo z lokalnym biznesem
Dla lokalnych firm nowe połączenie oznacza bowiem wygodny dostęp do globalnych rynków, o czym bydgoscy przedsiębiorcy i przedstawiciele województwa rozmawiali niedawno z delegacją Lufthansy, która odwiedziła Port Lotniczy Bydgoszcz.
- To nowe połączenie zapewni liczne, wygodne i oszczędzające czas możliwości podróży. Otwieramy tym samym nowe perspektywy dla biznesu – ułatwimy ekspansję zagraniczną i przyciągniemy inwestorów. Jestem przekonany, że to nowe, regularne połączenie będzie miało pozytywny wpływ na Bydgoszcz i całe województwo - powiedział Rhonen Azoulay, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Polsce i Czechach w Lufthansa Group Airlines.
Frankfurt nad Menem jest główną bazą Lufthansy i jednym z największych lotniczych hubów w Europie – w 2024 roku obsłużył ponad 61 milionów pasażerów. Dzięki rejsom z Bydgoszczy mieszkańcy regionu będą mogli w szybki i wygodny sposób przesiąść się na loty do blisko 200 destynacji na całym świecie.
- Przedsiębiorcy z naszego regionu dali nam jasny sygnał, że dostępność tak wielu kierunków z lotniska, które mają „po sąsiedzku” jest dla nich kluczowa w prowadzeniu negocjacji z międzynarodowymi partnerami. Bezpośrednie kontakty w biznesie nadal mają ogromne znaczenie, a my chcemy wspierać rozwój firm z Kujaw i Pomorza, oferując im wygodny dostęp do światowych rynków - mówi Monika Mejsner-Hermelin, prezes PLB.

Udogodnienia dla pasażerów VIP
Skoro już mowa o wygodzie – przedsiębiorcy i inni wymagający podróżni mają do dyspozycji na bydgoskim lotnisku Salon Business Executive Lounge. Usytuowany jest on na pierwszym piętrze hali odlotów i oferuje wygodne, zaciszne miejsce, dostęp do internetu i najlepszy widok na płytę lotniska. To idealne miejsce dla osób, które chcą odpocząć przed służbową podróżą, przeprowadzić rozmowę biznesową z dala od gwaru terminala lub po prostu mają ochotę spędzić czas przed odlotem w komfortowych warunkach.
Lounge otwarty jest przed każdym rejsem oraz na indywidualne życzenie, po wcześniejszym zgłoszeniu. Z wyprzedzeniem można rezerwować też miejsca parkingowe. To najlepsze rozwiązanie dla pasażerów, którzy lubią podróżować własnym transportem i chcą mieć pewność, że czekać na nich będzie miejsce parkingowe. A przed samym wejściem do hali odlotów znajdziemy też postój taksówek, którymi szybko i sprawnie dotrzemy w każde miejsce w Bydgoszczy.
Rośnie liczba pasażerów
W ubiegłym roku bydgoski port obsłużył blisko 370 tysięcy podróżnych, a prognozy na 2025 rok mówią o ponad 400 tysiącach. To efekt nie tylko stałych połączeń, ale i współpracy z touroperatorami, którzy co roku oferują nowe atrakcyjne wycieczki z wylotem z Lotniska Bydgoszcz. W tym sezonie letnim będzie można polecieć na wakacje do Marsa Alam w Egipcie, do tureckiej Antalyi, na greckie wyspy – Kretę i Rodos – oraz na hiszpańską Majorkę.
Szczegóły na:
www.plb.pl/rozklad-lotow/
www.plb.pl/kierunek/frankfurt/
www.plb.pl/salonik-vip/
www.plb.pl/parking/