To już ósma edycja akcji, która jest skierowana do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8. W Jastrzębiu-Zdroju na zajęciach stawiło się ponad trzysta pięćdziesiąt dzieci.
– Za każdym razem czekamy z niecierpliwością na rozpoczęcie nowej edycji. Frekwencja dopisała, więc start jest świetny. Muszę powiedzieć, że zaskakująco łatwo się ich namawia, gdy widzą coś atrakcyjnego, coś, co jest połączeniem sportu i technologii. Pokazujemy im, że przy używaniu tych wszystkich nowoczesnych urządzeń można być fajnym, usportowionym dzieciakiem. I taki jest nasz cel, bo chcemy pokazywać dzieciom świetną zabawę przy użyciu sportu i nowych technologii – mówiła Monika Pyrek. W inauguracji akcji udział wzięły także prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman i dyrektor MOSiR Zofia Florek.
W trakcie dwugodzinnych zajęć uczniowie jastrzębskich szkół nie kryli ekscytacji. Każde z dzieciaków miało też swoje ulubione konkurencje.
– Przyjemnie się ćwiczy, bo jest tu wielu fajnych ludzi. Moim ulubionym zajęciem tutaj było przeciąganie liny, bo trzeba było się naprawdę mocno postarać, żeby dać radę – mówił Maciej, uczestnik zajęć ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Jastrzębiu-Zdroju.
– Bardzo mi się podoba, jest bardzo dużo fajnych sprzętów i super jest raz na jakiś czas wziąć udział w takich zajęciach. Najbardziej podobała mi się wspinaczka, bo to był naprawdę sprawdzian własnych możliwości – dodała inna z uczestniczek, Maja.
– Jest tu bardzo fajnie i można próbować wielu nowych rzeczy. Najbardziej podobała mi się wspinaczka i mierzenie prędkości strzału. Dla mnie? Zdecydowanie najlepsza lekcja – powiedziała jej koleżanka Wiktoria. Partnerem tytularnym programu jest Ferrero, a zajęcia dofinansowane są z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Honorowy patronat nad programem objęły Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polski Komitet Olimpijski, a partnerem motoryzacyjnym jest marka Ssang Yong.
Monika Pyrek, jedna z najlepszych polskich lekkoatletek w historii, ma nadzieję, że, podobnie jak we wcześniejszych edycjach, uda jej się przekonać wiele dzieciaków do bycia bardziej aktywnym. – Przed nami jeszcze dziewięć dni lekcji. Mamy nadzieję, że dzieciaki będą się z nami świetnie bawić, bo chcemy im przekazać, że właśnie sport jest fantastyczna radość, super spędzanie czasu. I ważne jest, by pokazać im, by to był nawyk, by sport był po prostu sposobem na nudę – mówiła wicemistrzyni świata w skoku o tyczce i czterokrotna olimpijka. W planach do 5 kwietnia są jeszcze lekcje w Rybniku, Krzeszowicach, Osielsku, Inowrocławiu, Szczecinie i Koszalinie. W Krzeszowicach, Inowrocławiu i Szczecinie lekcje odbędą się dwukrotnie.
Z akcji cieszą się też nauczyciele wychowania fizycznego, których uczniowie mogą brać udział w zajęciach. – To, co zobaczyliśmy tutaj, jest niesamowite. Fantastyczne jest włączenie nowinek technicznych do lekcji wychowania fizycznego, bo przecież uczniowie uwielbiają nowe technologie, aplikacje, smartfony, komputery i tak dalej. Na pewno w ten sposób wiele dzieciaków można przekonać do aktywności fizycznej – mówiła Beata Sypniewska z SP nr 23 w Jastrzębiu-Zdroju.
W akcji „KINDER Joy of moving Alternatywne lekcje WF” można brać udział nie tylko osobiście, bo Fundacja Moniki Pyrek zorganizowała specjalną e-platformę. – Dokładnie, nasz program to nie tylko te dziesięć lekcji w każdej z edycji, bo chcemy dotrzeć do jak największej liczby dzieciaków, do których fizycznie dotrzeć nie będziemy w stanie. Mamy stworzoną e-platformę, z której każdy może korzystać bezpłatnie. Mamy tam fantastyczne instruktarze sportowe, gry i zabawy i wiele innych. Sport jest dawką energii, która jest niezbędna do szczęśliwego życia – zachęcała Pyrek.
Więcej informacji na platformie www.alternatywnelekcjewf.pl.
