Polskie Gran Derbi dla Legii

Maciej Pieszczyński
12. kolejka T-Mobile Ekstraklasy stała pod znakiem rywalizacji Lecha i Legii oraz Polonii i Górnika, czyli aktualnie czterech najsilniejszych drużyn w ekstraklasie.

Inauguracja zmagań odbyła się jednak w Lubinie, gdzie Zagłębie podejmowało najsłabszą drużynę jesieni, GKS Bełchatów. Goście do tej pory zdobyli cztery punkty i spotkanie z Zagłębiem im tego dorobku nie poprawiło. Inicjatywa w tym spotkaniu należała do Miedziowych, jednak nie potrafili tego udokumentować bramką.

Po przerwie bełchatowianom dwukrotnie sprzyjało szczęście, bowiem piłka po strzałach gospodarzy trafiała w poprzeczkę bramki Stachowiaka. W 89 minucie Zagłębie zdobyło wreszcie gola po strzale z ostrego konta Łukasza Hanzela. Goście, którzy byli prowadzeni pierwszy raz przez Michała Probierza, kontynuują serię czterech spotkań bez zdobytego punktu.<!** reklama>

Ważne zwycięstwo odniosła w piątek Lechia Gdańsk, która podejmowała Widzew Łódź. Gospodarze objęli prowadzenie w doliczonym czasie gry pierwszej połowy, kiedy rzut karny po zagraniu ręką Alexa Bruno na bramkę zamienił Abdou Razack Traore. Kwadrans przed końcem spotkania wynik ustalił Ricardinho. Lechia tym samym odczarowała PGE Arenę, odnosząc drugie w tym sezonie zwycięstwo u siebie.

W pierwszym sobotnim pojedynku Piast Gliwice podejmował Podbeskidzie. Gospodarzy w pierwszej połowie parę razy przed stratą bramki ratował Dariusz Trela, zatrzymując akcje „sam na sam” Górali. Gliwiczanie na gola musieli czekać do 81. minuty, kiedy piłkę do bramki strzałem głową skierował Ruben Jurado.

Spotkanie bez bramek obejrzeli kibice w Białymstoku, gdzie Jagiellonia podejmowała Koroną Kielce. Gospodarze przez większą część meczu byli aktywniejsi, jednak nie potrafili znaleźć drogi do bramki Zbigniewa Małkowskiego.

Przy Konwiktorskiej Polonia Warszawa miała szansę wskoczyć na fotel lidera, jednak musiała pokonać Górnik Zabrze, który przed spotkaniem z wiceliderem plasował się na czwartym miejscu w tabeli. Mecz rozpoczął się z półtoragodzinnym opóźnieniem, spowodowanym awarią prądu, która uniemożliwiała przeprowadzenie transmisji telewizyjnej. W pierwszych 45 minutach więcej okazji do zdobycia bramki miał Górnik, jednak świetnie interweniował bramkarz Polonii, Sebastian Przyrowski. Po przerwie goście znów przycisnęli, efektem czego był samobójczy gol obrońcy „Czarnych Koszul” – Adama Kokoszki. Niespełna pięć minut później do wyrównania doprowadził Dwaliszwili. W 65. minucie przed szansą zdobycia gola z rzutu karnego stanął Łukasz Teodorczyk, jednak strzał napastnika gospodarzy obronił Łukasz Skorupski. Był to czwarty mecz z rzędu, w którym Polonia zmarnowała jedenastkę. Ostatecznie spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

W niedzielę doszło do szlagierowego spotkania pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa. Już w 10. minucie pierwszego gola dla wojskowych zdobył Jakub Kosecki, który wykorzystał świetne podanie Jakuba Wawrzyniaka i przelobował Jasmina Buricia. Cztery minuty później Legia prowadziła 2:0, bowiem indywidualną akcją popisał się Wawrzyniak, zdobywając drugiego gola dla gości. W 32. minucie było już teoretycznie po meczu, bowiem Miroslav Radović wbiegł w pole karne gospodarzy i pokonał poznańskiego bramkarza. Nadzieje gospodarzy odżyły w 75. minucie, gdy bramkę zdobył nieskuteczny tego dnia Bartosz Ślusarski, jednak, jak się później okazało, był to tylko gol honorowy dla Kolejorza.

W drugim niedzielnym spotkaniu Wisła Kraków pokonała u siebie Śląsk Wrocław 1:0, a decydującego gola w doliczonym czasie drugiej połowy zdobył Ivica Iliev. Śląsk wcześniej nie wykorzystał karnego.

12. kolejka POlskiej ekstraklasy

Piątek. Zagłębie Lubin - GKS Bełchatów 1:0 (0:0): Hanzel (89); Lechia Gdańsk - Widzew Łódź 2:0 (1:0): Traore (45+2-karny), Ricardinho (74); czerwona kartka: Banasiak (Widzew, 67 min, za uderzenie rywala);

Sobota. Piast Gliwice - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (0:0): Jurado (81); Jagiellonia Białystok - Korona Kielce 0:0; Polonia Warszawa - Górnik Zabrze 1:1 (0:0): Dwaliszwili (56) - Kokoszka (53-samobójczy);

Niedziela. Lech Poznań - Legia Warszawa 1:3 (0:3): Ślusarski (74) - Kosecki (10), Wawrzyniak (14), Radović (32); Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0): Iliev (90+3)

Poniedziałek. Pogoń Szczecin - Ruch Chorzów (18.30, Canal+ Sport, Eurosport 2)

1. Legia 12 27 28:13

2. Polonia 12 24 24:11

3. Lech 12 23 16:9

4. Górnik 12 21 18:10

5. Lechia 12 21 18:13

6. Śląsk 12 19 17:17

7. Piast 12 18 17:18

8. Widzew 12 17 14:16