"Wszystko odbędzie się zgodnie z planem, część prac można wykonać wiosną" - powiedział PAP Wąsowicz.
Najlepsi skoczkowie świata mają tam rywalizować w dniach 12-14 stycznia. W pierwszym dniu odbędą się kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego, zaś w sobotę zostaną przeprowadzone zmagania duetów.
Pierwszy etap modernizacji obiektu to m.in. remont zeskoku i instalacji wodnej do naśnieżania i zraszania igelitu czy wymiana drewnianych band. Ma zostać położony nowy igelit, sztuczna trawa, a na części wybiegu zasiana naturalna.
Jak poinformował Wąsowicz, do tej pory nie udało się m.in. położyć igelitu, ale podczas zawodów rozgrywanych w zimie, na śniegu, w niczym to nie przeszkadza.
"We wtorek gościliśmy inspekcję działaczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), gdyż obiekt musi otrzymać nową homologację. Według mojej wiedzy zostanie nam ona nam przyznana jeszcze w tym roku" - przekazał.
Drugi etap prac, które powinny zostać zakończone w czerwcu 2024, to budowa nowego wyciągu. Koszt całej renowacji ma wynieść ok. 50 mln złotych.
"Parametry skoczni zostały te same. Jedyną zmianą jest, że zmienił się z 10,5 do 11 stopni najazd w końcowym etapie rozbiegu" - dodał Wąsowicz.
Według informacji COS w Szczyrku, który jest administratorem obiektu w Wiśle Malince, punkt konstrukcyjny skoczni wynosi 120 m, a punkt jury 134 m.
Tymczasem przed nami kolejna edycja zimowych Mistrzostw Polski w Skokach Narciarskich. Zakopiańska Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza będzie areną rywalizacji najlepszych polskich skoczków i skoczkiń o medale krajowego czempionatu.
Konkurs Świąteczny odbędzie się w piątek, 22 grudnia. Tytułu sprzed roku zdobytego w Wiśle na obiekcie HS134 będzie bronił Kamil Stoch. Ostatnią mistrzynią Polski na dużym obiekcie była Nicole Konderla, która wywalczyła tytuł w 2021 roku na Wielkiej Krokwi. Zawodnicy rywalizować o medale krajowych mistrzostw będą w piątek 22 grudnia o godzinie 17:00, zaś kwadrans wcześniej (16:45) rozpoczną się zmagania kobiet.
(PAP)
