
Sahara jest największą gorącą pustynią na Ziemi, o powierzchni 9 064 300 km². Rozciąga się na długości 5700 km, od Oceanu Atlantyckiego po Morze Czerwone. Od północy otaczają ją góry Atlas i wybrzeże Morza Śródziemnego. Znajduje się na terytoriach 11 państw.
Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków o powierzchni około 33 km², leżącym na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km.
Sahara vs. Pustynia Błędowska
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro to 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie góry Corcovado. Statua jest jednym z symboli Rio oraz imponującym i charakterystycznym obiektem w tym mieście. Jej odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r.
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie to żelbetowa rzeźba, wzniesiona w 2010 według projektu Mirosława Pateckiego. Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik koronę. Koszt całej budowy szacuje się na ok. 6 milionów złotych. W całości został pokryty z dobrowolnych datków parafian.
Rio de Janeiro vs. Świebodzin
Wenecja, znana z wielu światowej rangi zabytków i swej zabudowy w wodzie, tworzy unikatowy zespół urbanistyczny miasta, kanałów i mostów. Miasto jest uznawane za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości. Wenecja słynie także z karnawału, podczas którego po wąskich uliczkach paradują przebierańcy w charakterystycznych strojach i maskach.
Cieszyńska Wenecja to nazwa części starego miasta w Cieszynie z zabudową pochodzącą z XVIII – XIX wieku, z licznymi mostkami przerzuconymi przez koryto rzeki Młynówki. Obecność wody i budynki znajdujące się tuż nad nią nie bez powodu wywołują skojarzenia z włoskim miastem znanym z kanałów.