Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Liga Showdown finiszowała w Bydgoszczy [zdjęcia]

Marek Fabiszewski
Marek Fabiszewski
Organizatorzy (Georgina Myler z lewej i Łukasz Skąpski) oraz Aleksandra Gierej z PFRON w bydgoskim hotelu Akor.
Organizatorzy (Georgina Myler z lewej i Łukasz Skąpski) oraz Aleksandra Gierej z PFRON w bydgoskim hotelu Akor. Nadesłane/KSN Łuczniczka Bydgoszcz
Tegoroczna edycja projektu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 była już trzecią odsłoną Polskiej Ligi Showdown. Jej pomysłodawcą jest bydgoszczanin Łukasz Skąpski.

Projekt realizowany jest przez Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka w Bydgoszczy, a finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W ramach projektu odbyło się pięć 3-dniowych turniejów: w Dźwirzynie, Kutnie oraz Bydgoszczy (x3).

15 listopada oficjalnego otwarcia finałowego turnieju w bydgoskim hotelu Akor dokonała Aleksandra Gierej, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON.

Honorowy patronat nad ostatnim turniejem objął prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Tegoroczna edycja Polskiej Ligi Showdown była bardzo udana dla KSN Łuczniczka Bydgoszcz.

Młoda wiekiem, ale już doświadczona stażem i utytułowana Agnieszka Bardzik była bezkonkurencyjna, nie przegrała żadnego turnieju (towarzyszyły jej trzy klubowe koleżanki, w „10” była szósta Emilia Berczyńska).

Od dwóch lat pod czujnym okiem trenera polskiej kadry showdown, bydgoszczanina Łukasza Skąpskiego (prezes KSN Łuczniczka) reprezentuje Polskę za granicą.

W dorobku ma drużynowe srebro ME 2018 i złoto MŚ 2019. Zawodniczka jest stypendystką ministerstwa sportu.

Wśród mężczyzn barwy bydgoskiego klubu reprezentowało 12 zawodników, z czego trzech znalazło się w „10”: Daniel Kuźniar (5), Łukasz Cichy (6), Roland Świstek (9).

W rywalizacji drużynowej KSN Łuczniczka Bydgoszcz wystawiła trzy ekipy: 2. miejsce - II, 4. m. - I, 9. m. - III.

W kategorii kobiet: 1. Agnieszka Bardzik (KSN Łuczniczka Bydgoszcz), 2. Monika Szwałek (UKS Niewidomych Sprint Wrocław), 3. Patrycja Kaza (Warszawa).

W kategorii mężczyzn: 1. Krystian Kisiel (UKS Niewidomych Sprint Wrocław), 2. Przemysław Knaź, 3. Krzysztof Sobiło (obaj Podkarpacie Przemyśl).

W rywalizacji drużynowej:

1. UKS Niewidomych Sprint Wrocław I (Elżbieta Mielczarek, Monika Szwałek, Tomasz Winkler);

2. KSN Łuczniczka Bydgoszcz II (Agnieszka Bardzik, Teresa Janakowska, Sylwester Dołasiński, Marek Janakowski);

3. IKAR Lublin II (Agata Popławska, Szymon Budzyński, Mariusz Walasek, Dawid Wasilewski, Paweł Wojdat).

Łukaszowi Skąpskiemu w organizacji całego cyklu pomagała Georgina Myler.

Co to jest showdown?

W grze bierze udział dwóch graczy. Gracze mają na oczach nieprzezroczyste gogle, wyrównujące szanse między zawodnikami słabowidzącymi, a tymi zupełnie niewidomymi.

Na rękach mają oni specjalne, ochronne rękawice. Gra toczy się na prostokątnym stole otoczonym bandami, na którego krótszych bandach znajdują się bramki, a na środku ekran. Gra prowadzona jest przy użyciu rakietek i piłki dźwiękowej.

Celem gry jest przetoczyć piłkę pod ekranem naprzeciwległy koniec stołu, uderzając rakietką. Tak, by piłka wpadła do bramki przeciwnika, którego zadaniem jest temu zapobiec. Gol zaliczany jest wówczas, gdy piłka wpadnie do otworu bramki lub gdy gracz, któremu strzelono gola, celowo wybije piłkę z przestrzeni bramki.

Technologia w służbie promocji

Ceremonia otwarcia finałowego turnieju i wybrane mecze całego cyklu były transmitowane na żywo w Internecie. Realizował je Mikołaj Rotnicki, specjalista ds. dostępności dla osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Od 2017 r. wykorzystując najnowsze technologie realizuje on, bowiem transmisje z różnych krajowych, a nawet międzynarodowych rozgrywek. Transmisje tego typu stały się standardem w trakcie trwania Polskiej Ligi Showdown.

Nagrania binauralne to pierwsza z tych technologii. Pozwala ona zarejestrować dźwięk trójwymiarowy w zwykłej ścieżce stereo. Nagrywanie w taki sposób meczów showdown - którego głównym wyrazem jest przecież dźwięk, umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku przy pomocy zwykłych słuchawek ich odsłuch. Wrażenia są takie, jakby się stało przy stole.

Kolejną technologią, wykorzystywaną w trakcie rozgrywek pozwalającą na pokazanie showdown w nowym ujęciu jest technologia nagrań wideo 360° - tzw. nagrań sferycznych Nagrania takie realizowane są za pomocą specjalnej kamery 360°. Kamera taka umieszczona jest na specjalnym wysięgniku tuż nad tzw. "ekranem" stołu do showdown, co dało możliwość rejestracji obrazu rozgrywki na całym stole oraz tego, co dzieje się wokół niego. Dzięki takiej perspektywie widzący kibice uzyskali unikatowe spojrzenie na grę zawodników. Nagrania takie pozwalają też na jeszcze lepszą oraz atrakcyjniejszą promocję showdown.

POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera