
Polska "aleja tornad". Gdzie tornada występują najczęściej? [mapa]
Jak pisze IMGW, jeśli spojrzymy natomiast na samo ryzyko trąb powietrznych pod kątem ich intensywności i powodowanych zniszczeń, to najbardziej narażone są województwa: śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie i mazowieckie. Tornada w tych rejonach osiągały już poziom F2, F3 a nawet F4 w skali Fujity-Pearsona.
▶▶

Polska "aleja tornad". Gdzie tornada występują najczęściej? [mapa]
Skala Fujity–Pearsona – skala oceniająca poziom intensywności tornad, gdzie F0 to najniższa siła, a F5 - najwyższa.
▶▶

Polska "aleja tornad". Gdzie tornada występują najczęściej? [mapa]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwraca uwagę na jeszcze jedną ciekawą specyfikę ukształtowania terenu w Polsce, która sprawia, że na Śląsku dość często pojawiają się tornada. "Siła burz jest zależna od energii dostępnej w powietrzu, a na tą energię składa się temperatura i zawartość pary wodnej. Najbardziej energetyczne masy powietrza napływają do Polski z południa. Często burze powstają już nad Alpami i „wędrują” na północ oraz wschód wykorzystując naturalne uwarunkowania terenu. Jedną z takich dróg jest Brama Morawska – obniżenie terenu między Karpatami i Sudetami, przez które burzom łatwiej się przedostać. Zjawisko "polskiej alei tornad" na Śląsku jest więc następstwem zwiększającej się aktywności burzowej w regionie Bramy Morawskiej, a częstsze i silniejsze burze podnoszą ryzyko pojawiania się w tym rejonie gwałtowniejszych trąb powietrznych" - pisze IMGW.
▶▶ Mapy z pozostałych regionów, oraz pełna mapa Polski na kolejnych stronach
![Polska "aleja tornad". Gdzie tornada występują najczęściej? [mapa]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/15/c7/5f049139568c5_o_xlarge.jpg)