W przesłanym przez Polska 2050 komunikacie czytamy, że zgodnie z postulatami Ruchu złożonymi do pierwszej wersji KPO 17 marca, rząd zdecydował się na włączenie dużych miast do grona beneficjentów KPO, a także jak napisano- ograniczono tworzenie nowych instytucji rządowych, których rolą byłaby administracja środków unijnych.
Dodano także, że w nowej wersji KPO uwzględniono postulaty zawarte w dokumencie programowym „Polska na Zielonym Szlaku. Strategia dojścia do neutralności klimatycznej” dotyczące zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, pozwalając na ich łatwiejszą budowę pod warunkiem zgody na to samorządu i lokalnej społeczności.
Jednocześnie dodano, że w opublikowanej w piątek wersji Krajowego Planu Odbudowy "wciąż daleko do bycia kompleksowym planem reform". - Najnowszy projekt KPO wciąż nie deklaruje osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej, niewystarczająco uwzględnia samorządy w administrowaniu środkami, nie stawia ambitnych celów zielonej transformacji oraz nie przedstawia kryteriów oceny proponowanych reform- napisano.
Wśród najważniejszych uwag stwierdzono m.in. to, że Krajowy Plan Odbudowy powinien zawrzeć jasne deklaracje osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r. Ponadto Polska 2050 postuluje uwzględnienie w KPO "wymianę wszystkich kopciuchów w Polsce do 2030 r.". Dodatkowo Ruch wnioskuje o przedstawienie wyliczeń kosztów proponowanych inwestycji w każdym komponencie, uwzględniając ich rozdział na wszystkie części składowe. Jednym z priorytetów powinno być "wyposażenie każdej placówki POZ w niezawodne łącza światłowodowe, aby były one spięte siecią światłowodową ze odpowiednimi szpitalami".
