
Tymczasem dłużnicy, którzy nie płacili abonamentu RTV otrzymują wezwania do zapłaty od Poczty Polskiej. Na opłacenie zaległości mają siedem dni.
Jeśli tego nie zrobią, to zadłużenie będzie egzekwowane na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego.

Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np. z:
- nadpłaty podatku dochodowego,
- z rachunku bankowego, a poprzez komornika,
- z emerytury,
- z pensji.

Co ważne, wezwanie do zapłaty zaległości dostają głównie te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić.
Natomiast wezwanie nie przyjdzie obecnie zazwyczaj do tych, którzy w ogóle nie zarejestrowali odbiorników. Nawet, jeśli nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego, to nie poniosą żadnych konsekwencji, bo nie widnieją w kartotece poczty. Chyba, że organ kontrolny dowie, że w danym gospodarstwie znajduje się telewizor, czy radio.

Jak już wspomnieliśmy, wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV może do abonenta wysyłać jedynie Poczta Polska. Jednak co jakiś czas oszuści próbują nas naciągnąć.
W tym celu wysyłają fałszywe wezwania do zapłaty. Uważajmy i nie dajmy się nabrać! Oszuści próbują nas często oszukiwać w okresie świąt, gdy nasza czujność jest nieco mniejsza.