Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

Spektrometr hybrydowy FT-IR/Raman to system obejmujący trzy moduły: spektrometr próżniowy FT-IR, spektrometr FT-Raman i mikroskop konfokalny. - Taka konfiguracja łącząca trzy techniki spektroskopowe jest unikatową cechą urządzenia wyróżniającą spośród aparatów tego typu stanowiących wyposażenie innych ośrodków naukowych - wjaśnia dr hab. inż. Jolanta Tomaszewska, prof. PBŚ, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.
Dzięki temu możliwe jest prowadzenie szerokiego przekroju badań materiałów, również pod kątem aplikacyjnym.
- Spektrometr będzie przydatny przede wszystkim w badaniach związanych z rozwojem nowoczesnych technologii, takich jak nanotechnologia, mikroelektronika i optoelektronika. Urządzenie będzie wykorzystywane między innymi do analizy ciał stałych, cieczy, gazów, zarówno w badaniach naukowych, jak i przemysłowych. Zgłosiły się już do nas firmy z regionu, które są zainteresowane współpracą z wykorzystaniem nowego spektrometru w działalności badawczo-rozwojowej - mówi dr hab. inż. Jolanta Tomaszewska, prof. PBŚ, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.
Urządzenie pozwoli identyfikować minerały, ciecze czy emulsje i wykonywać ich pełną charakterystykę chemiczną i strukturalną. Ze spektrometru będą mogli korzystać, we współpracy z promotorem, studenci Politechniki Bydgoskiej w trakcie tworzenia prac dyplomowych - w ich części eksperymentalnej i doświadczalnej.