
5 stycznia 1922 roku bydgoska policja aresztowała na gorącym uczynku dwie kobiety, które systematycznie okradały bydgoską farę. Złodziejki wpadły na gorącym uczynku po tym, jak rozbiły skarbonkę umieszczoną obok groty, a także wyniosły skrzynkę ustawioną przy żłóbku, którą – po opróżnieniu – wrzuciły do Brdy.

5 stycznia 1401 roku wydana została bulla papieża Bonifacego IX skierowana do karmelitów bydgoskich, w której znalazła się wzmianka o położeniu klasztoru „poza murami miasta”, co przyjęło się uważać za świadectwo istnienia w tych czasach murów obronnych wokół miasta, choć wokół tej kwestii historycy mają różne zdania. W bulli miasto zostało nazwane po łacinie „Bromburg”.

5 stycznia 1814 roku miała miejsce druga już w Bydgoszczy uroczystość żałobna, tym razem w kościele pojezuickim pw. Św. Krzyża na Starym Rynku dla uczczenia pamięci księcia Józefa Poniatowskiego, który poniósł śmierć pod Lipskiem.

5 stycznia 1919 roku w Bydgoszczy powstała tajna organizacja niepodległościowa pn. Pływacy, która działała pod przykrywką sportowej sekcji pływackiej bydgoskiego Sokoła. Celem działalności było przygotowanie zbrojnego powstania przeciwko zaborcy.