Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW-PIB przygotował eksperymentalną prognozę pogody do końca czerwca.
Marzec ma być normalny
W marcu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W Toruniu i Bydgoszczy średnia temperatur wynosi 3,0 do 4,2 stopni Celsjusza.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie w normie wieloletniej (w tym w Kujawsko-Pomorskiem wynosi 27,3 – 42,8 mm), na południu możliwa suma powyżej normy wieloletniej.
To też może Cię zainteresować
*W prognozach długoterminowych nie jest określany rodzaj opadu, np. śnieg lub deszcz. Prognozowana temperatura odnosi się do średniej całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowane opady odnoszą się do sumy ze wszystkich dni w danym miesiącu
Kwiecień będzie chłodniejszy i bardziej wilgotny
W kwietniu w całym kraju będzie najprawdopodobniej chłodniej niż przewidują normy z 30 lat, natomiast suma opadów atmosferycznych będzie wyższa (mokry miesiąc).
W dwóch największych miastach naszego regionu norma temperatury wynosi 8,1 - 9,1 stopni, natomiast opady zawierają się zwykle między 19,5 a 35,2 mm. Będzie zatem chłodniej i bardziej mokro.
Maj będzie prawdziwym majem
W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej.
Dla Torunia i Bydgoszczy temperatura w maju wynosi średnio 13,0 – 14,3 stopni, natomiast opady 42,1 – 54,8 mm.
Czerwiec cieplejszy i z większymi opadami
W tym miesiącu – zadaniem IMiGW - zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i suma opadów będą w całym kraju wyższe niż zwykle.
W centrum naszego regionu norma temperatury w czerwcu wynosi 16,5-17,6 stopni Celsjusza. Średnia opadów atmosferycznych oscyluje między 38,5 a 62,9 mm. Obie wartości mają być zatem wyższe.
Prognoza jest orientacyjna
IMGW-PIB wyjaśnia, że długoterminowe prognozy obarczone są dużą niepewnością i mogą się różnić od tego jak będzie w rzeczywistości.
Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów w prognozowaniu na tak odległą przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
