Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na listopad, grudzień i styczeń. Opracowano ją w Pracowni Prognoz Długoterminowych Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju oraz Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Co prognozuje instytut?
Jak dobry jesteś?
Prognoza pogody na listopad 2020
- Według statystycznego modelu IMGW-Bayes listopadowe średnie miesięczne temperatury powietrza na przeważającym obszarze kraju będą w klasie „powyżej normy”. Średnie temperatury „w normie” prognozuje się głównie w rejonie Wrocławia, Zielonej Góry, Szczecina, Olsztyna i Suwałk, miejscami w centralnej i północnej Polsce - czytamy w opracowaniu. Co z opadami?
Ten sam model dla wybranych miast w Polsce przewiduje miesięczne sumy opadów w listopadzie w klasie "powyżej normy" lub w górnej granicy klasy "w normie". Jedynie w rejonie Katowic, Gdańska i Koszalina prognozowane są sumy opadów w dolnej granicy klasy "w normie".
- Zgodnie z modelem statystycznym IMGW-Bayes listopadowe sumy opadów będą zróżnicowane. Opady „powyżej normy” prognozuje się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim, a także miejscami w pozostałych częściach kraju. Sumy opadów „poniżej normy” przewidywane są przeważnie w pasie Gdańsk-Toruń- Łódź- Katowice oraz w województwie dolnośląskim, a także miejscami we wschodniej części kraju - czytamy w prognozie.
Pogoda na grudzień 2020. Długoterminowa prognoza
W tym miesiącu IMGW prognozuje średnie temperatury powietrza w klasie „powyżej normy”. - W rejonie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Kielc, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego średnia miesięczna temperatura powietrza może zostać przekroczona o ponad 1,0°C. Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnie temperatury w grudniu będą na niemal całym obszarze kraju w klasie „powyżej normy”. Średnie temperatury „w normie” przewiduje się miejscami w południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polsce - czytamy.
Co z opadami w grudniu? Według modelu IMGW-Bayes, grudniowe sumy opadów w Polsce będą „w normie” i „poniżej normy”. - Opady „poniżej normy” prognozuje się na ogół na południu i miejscami na północy. Sumy opadów „poniżej normy” przewidywane są w województwie kujawsko-pomorskim i miejscami w innych częściach Polski - prognozuje IMGW.
POLECAMY
Polska "aleja tornad". Tornada w Polsce, gdzie występują naj...
Pogoda na zimę. Jaka pogoda w styczniu 2021?
Średnie temperatury w styczniu będą na niemal całym obszarze kraju w klasie „powyżej normy” - wynika z modelu IMGW-Bayes. Średnie temperatury „w normie” przewiduje się natomiast miejscami w województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Styczniowe sumy opadów będą zróżnicowane. -Sumy opadów w klasie „powyżej normy” prognozuje się głównie w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części kraju, a w klasie „poniżej normy” w północno-zachodniej i wschodniej - informuje IMGW.
Jeśli chcecie zapoznać się ze szczegółową prognozą na listopad, grudzień i styczeń, zajrzyjcie na stronę IMGW. Znajdziecie tam również ciekawe grafiki.
(źródło: IMGW)
ZOBACZ
Warto wiedzieć
Meteorologiczne pory roku na półkuli północnej:
- Wiosna: 1 marca do 31 maja
- Lato: 1 czerwca do 31 sierpnia
- Jesień: 1 września do 30 listopada
- Zima: 1 grudnia do 28 lutego
Astronomiczne pory roku na półkuli północnej:
- Wiosna (92-93 dni) zaczyna się 20 marca (rzadziej 21 marca) (równonoc wiosenna) i trwa do początku lata
- Lato (92-93 dni) zaczyna się 21 czerwca (rzadziej 20 czerwca) (przesilenie letnie) i trwa do początku jesieni
- Jesień (89-90 dni) zaczyna się 22 lub 23 września (równonoc jesienna) i trwa do początku zimy
- Zima (88-89 dni) zaczyna się 21 lub 22 grudnia (przesilenie zimowe) i trwa do początku wiosny
