Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na październik 2020. Długoterminowa prognoza od IMGW

sier, źródło: IMGW
Prognoza pogody na jesień 2020. Długoterminowa prognoza na październik od IMGW.
Prognoza pogody na jesień 2020. Długoterminowa prognoza na październik od IMGW. Dariusz Bloch/archiwum
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na październik 2020. Jakich średnich temperatur oraz opadów możemy się spodziewać w Polsce? Co modele mówią na temat pogody w woj. kujawsko-pomorskim?

Jak czytamy na stronie instytutu, prognozy modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce oraz wskazania modeli CFS zgodnie wskazują, że październik 2020 r. charakteryzować się będzie średnimi temperaturami powietrza w klasie „powyżej normy” lub w górnej granicy klasy „w normie”.

Temperatura w październiku. Gdzie cieplej, a gdzie chłodniej?

- Średniej temperatury „powyżej normy”, według modelu IMGW-Reg, można się spodziewać głównie w rejonie Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Białegostoku i Olsztyna. Modele CFS prognozują ponadto temperatury „powyżej normy” w rejonie Katowic, Gdańska i Suwałk - informuje IMGW.

Miesięczna średnia temperatura powietrza w październiku 2020 r. na terenie całego kraju będzie przeważnie w klasie „w normie” lub „powyżej normy” - czytamy. - Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia miesięcznej temperatury „powyżej normy” prognozuje się w województwie pomorskim, w rejonie Koszalina, w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego oraz na granicy województwa mazowieckiego z województwem kujawsko-pomorskim. W pozostałych częściach Polski średnie temperatury powietrza powinny być „w normie”. Średnie miesięczne temperatury „poniżej normy” mogą wystąpić miejscami w województwie mazowieckim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Co z opadami?

- Według statystycznego modelu IMGW-Bayes liczba dni z opadem w październiku 2020 r. na przeważającym obszarze kraju powinna być w klasie „poniżej normy”. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia klasy „poniżej normy” prognozuje się w pasie Olsztyn - Bydgoszcz - Toruń- Poznań - Wrocław - Opole, a także w pasie Warszawa - Lublin - Rzeszów - Kraków - Zakopane. Obliczenia modelu IMGW-Bayes przewidują również, że miejscami na terenie Polski liczba dni z opadem występować będzie w klasie „powyżej normy”, tj. w pasie Łódź- Katowice, w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego, w rejonie Białegostoku, w górach (Bieszczady), oraz nad morzem (Wybrzeże Koszalińskie i Słowińskie) - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na tej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znajdziecie sporo grafik z prognozami na październik.

POLECAMY

Czy w Polsce mamy "aleję tornad"? Gdzie tornada pojawiają się najczęściej? W jakich województwach/regionach kraju odnotowano najwięcej tego typu zjawisk?▶ Zobacz na mapie z podziałem na poszczególne regiony Polski. * Dane pochodzą z European Severe Weather Database. Każdy raport o występowaniu trąby powietrznej na terytorium Polski zaznaczono czerwonym trójkątem. Na mapach znajdziecie dane za okres od początku stulecia do lipca 2020.▶▶

Polska "aleja tornad". Tornada w Polsce, gdzie występują naj...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera