Przed majówką zrobi się chłodniej
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminowe modele meteorologiczne na końcówkę kwietnia i początek maja.
Przed majówką do Polski ma dotrzeć chłodne powietrze pochodzenia arktycznego z północno zachodniej części Europy. Znacząco się ochłodzi, maksymalne wartości w środę 26 kwietnia i w czwartek 27 kwietnia będą rzędu 10 do 12 st. C. a w obszarach podgórskich 2 – 4 st. C. - zapowiedział w rozmowie z i.pl Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW-PIB.

Ekspert przewiduje jednak, że od piątku, 28 kwietnia, do Polski zacznie docierać cieplejsze powietrze, co ma nieco umilić majowy wypoczynek. Zaznaczył on jednak, że nie będzie tak ciepło jak w najbliższy, nadchodzący weekend, w który miejscami temperatura może wynieść nawet 20–22 st. C.
Pogoda na majówkę 2023
Należy zauważyć, że w tym roku 1 maja wypada w poniedziałek – to oznacza, że dla wielu osób długi weekend majowy potrwa 5 dni, a najbardziej spragnieni wypoczynku mogą wydłużyć go jeszcze bardziej, nawet do 9 dni.
Z najnowszych modeli meteorologicznych wynika, że w piątek, 28 kwietnia temperatura wyniesie od 11 do 14 st. C., z czego najcieplej będzie na południowym zachodzie kraju. Istnieje duża szansa, że w sobotę w całej południowej części Polski termometry wskażą 16 st. C., 13-14 st. będzie w centrum, najchłodniej nad morzem – tam temperatura około 9-11 st. C. Niedziela ma wyglądać podobnie, choć może okazać się minimalnie chłodniejsza.
W poniedziałek, 1 maja warunki pogodowe będą zbliżone. Około 8-9 st. C. w północnej części kraju, 11-12 st. na południu. Kolejne dni, wtorek i środa, mają przynieść nieznaczne ocieplenie – miejscami pojawią się wartości w okolicach 14 stopni na zachodzie, 9-10 stopni, zarówno na północy, jak i na wschodzie naszego kraju. Podobnie na południu, słupki rtęci mają pokazać około 10 st. C.
Podsumowując, patrząc na prognozę pogody, temperatura jaka będzie nam towarzyszyć w długi majowy weekend powinna utrzymywać się na poziomie od 8 – 9 st. do 15 – 16 st. C. Najchłodniej będzie w obszarach podgórskich, ale niestety również nad morzem. Gdybyśmy chcieli zaplanować majowy wyjazd, kierując się wskazaniami termometru, powinniśmy wybrać południe lub południowy zachód kraju, gdzie będzie najcieplej.
Brak opadów na długi weekend majowy
Jeśli pojawią się opady, to będą one przelotne i bardzo delikatne. Wyliczenia mówią, że mają one mieścić się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Nieco intensywniejsze opady mogą występować na południu, z czego największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie w rejonach podgórskich.
IMGW zaznacza, że długoterminowe modele pogodowe zawsze są obarczone dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić. To za sprawą możliwości wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych oraz różnicy w założeniach wykorzystywanych w modelach prognostycznych.
Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza pogody jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - przypomnieli synoptycy na stronie IMGW.
Być może tegoroczna pogoda na majówkę jeszcze czymś nas zaskoczy.

mm