Święta: pogoda w tym roku nas zaskoczy?
Pogoda na święta ma dla wielu Polaków duże znaczenie. Przede wszystkim chodzi o śnieg, który współtworzy niepowtarzalny klimat Bożego Narodzenia. Niestety, na większości terytorium Polski od lat nie było śniegu na święta. Czy w tym roku będzie inaczej? Wiele osób ma nadzieję na białe święta. Sprawdziliśmy, jaką pogodę na święta 2020 przewidują meteorolodzy. Czy tym razem napada dużo śniegu i będzie można nawet ulepić bałwana?
Czy będą białe święta?
Niestety, wszystko wskazuje na to, że marzenia o białych świętach w tym roku również się nie spełnią. Aby cieszyć się widokiem pięknej zimy podczas wigilijnej kolacji, musiałby nie tylko spaść śnieg, ale również się utrzymać. Do tego niezbędny jest najlepiej kilkustopniowy mróz. Prognozy długoterminowe na święta 2020 nie przewidują jednak ani opadów śniegu, ani nawet przymrozków.
Święta 2020 - jaka będzie pogoda?
Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2020 zapowiada się bardziej jesienna niż zimowa. Co prawda na dwa dni przed świętami prognozowane są niewielkie opady śniegu, jednak do Wigilii zdąży się on już rozpuścić.
Pogoda na święta 2020
Długoterminowe prognozy pogody wskazują, że w święta 2020 w większości miast Polski temperatura nie spadnie nawet poniżej zera. Jedynie w nocy możliwe są przymrozki. 26 grudnia 2020 jest kolejna szansa na opady śniegu, jednak ze względu na wysokie jak na zimę temperatury w ciągu następnych dni (nawet do 6 stopni C!), nie utrzyma się on zbyt długo.
Z prognoz synoptyków wynika, że na białe święta w tym roku znowu nie ma co liczyć. Takie przewidywania nie dziwią, ponieważ już wcześniej meteorolodzy z IMGW-PIB wskazywali, że grudzień 2020 będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010 (średnia miesięczna temperatura z tych miesięcy określana jest "normą"). Eksperci z IMGW-PIB w opublikowanej "Prognozie długoterminowej temperatury i opadu na grudzień 2020 r. – luty 2021 r." określili średnią miesięczną temperaturę w grudniu 2020 w Polsce jako „powyżej normy”. Z kolei miesięczna suma opadów na ogół ma mieścić się w normie, z wyjątkiem północnego wschodu (suma opadów „powyżej normy”) i południowo wschodnich krańców - „poniżej normy”. Z cała prognozą długoterminową IMGW-PIB można się zapoznać TUTAJ.
