Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

W Bydgoszczy dostawami ciepła sieciowego zajmuje się Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Produkuje własne ciepło w lokalnych ciepłowniach - na przykład na Osowej Górze, w Solcu Kujawskim czy Koronowie. To jednak drobna część ciepła, które trafia do odbiorców. Kluczowe są dostawy od producentów - spółki ProNatura (energia ze spalarni) i przede wszystkim - z Oddziału Elektrociepłowni w Bydgoszczy. EC Bydgoszcz należy jednak do potentata na rynku ciepłowniczym - spółki PGE Energia Ciepła S.A. Energia Ciepła wniosła do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o podwyżkę taryf. Niedawno dostała odpowiedź - trwają analizy, jak przełoży się to na koszty ogrzewania ponoszone przez mieszkańców. Bo, że ceny ogrzewania wzrosną - to pewne.
To Cię może też zainteresować
- Strażnicy miejscy pomagali łapać węża w mieszkaniu w Starym Fordonie
- Matka zostawiła dwie córki przy autostradzie pod Grudziądzem. - Byłam roztargniona
- Gorszące sceny w Bydgoszczy. Rowerzysta obnażał się przed przechodniami
- Dyrektor szpitala Biziela: - Hasło konsolidacja wzbudziło niepokoje wśród personelu
- KPEC Spółka z o.o. nie ma wiedzy na temat cen, które będą obowiązywały w nowej taryfie PGE Energia Ciepła S.A. Zespół Elektrociepłowni nie ma też wiedzy na temat procesu taryfowego ZTPOK ProNatura Spółka z o.o. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że blisko 85 procent ciepła dostarczanego do bydgoszczan pochodzi z PGE Energia Ciepła SA Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy, ostateczna cena dla odbiorców będzie zależeć głównie od taryfy tego producenta. KPEC Spółka z o.o. zgodnie z przepisami Prawa energetycznego będzie musiała wprowadzić te ewentualne zmiany w swojej taryfie - zastrzega Tomasz Lewandowski, kierownik Biura Zarządu KPEC.
Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pracuje już nad ułożeniem nowych taryfy dla mieszkańców.
- Nowa taryfa wejdzie w życie w październiku bieżącego roku i wówczas znane będą stawki opłat za ciepło, prawdopodobnie uwzględniające już zmiany wprowadzone przez PGE - zapowiada Tomasz Lewandowski.
Serwis Bankier.pl szacuje, że w przypadku Bydgoszczy ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę mogą wzrosnąć od 5 do 24 procent w stosunku do poprzedniej taryfy producenta (różnice zależą od wybranej taryfy). Według szacunków za 1 GJ energii trzeba będzie zapłacić od około 35 do 58 złotych. Choć URE zwykle hamuje apetyty producentów ciepła i prądu, "przycinając" ich wnioski taryfowe, to nie może w swoich decyzjach nie uwzględnić faktu drożejących surowców energetycznych. Odmowa zmiany taryf mogłaby doprowadzić do utraty płynności finansowej firm, a w konsekwencji do braku możliwości dostarczania odbiorcom ciepła.