Podpisano umowę na przebudowę ronda Jagiellonów w Bydgoszczy. Możliwych jest kilka wariantów

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Podpisano umowę na projekt przebudowy ronda Jagiellonów. Może ono zostać nawet... rozebrane i zbudowane od nowa.
Podpisano umowę na projekt przebudowy ronda Jagiellonów. Może ono zostać nawet... rozebrane i zbudowane od nowa. Tomasz Czachorowski
Udostępnij:
Będą windy czy może rondo Jagiellonów w ogóle zostanie zasypane? Nad tym ma się zastanawiać firma, z którą bydgoscy drogowcy we wtorek (17.08) podpisali umowę. Wartość kontraktu jest wyższa o 100 tys. zł.

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

Prace projektowe przeprowadzi bydgoska firma BAK Sp. z.o o, która na ich wykonanie ma rok. Czy to oznacza szybkie zmiany na rondzie Jagiellonów? Nie ma co się łudzić, że nastąpią one przez najbliższych 12 miesięcy. Wyjaśnienie jest proste.

- Podpisaliśmy umowę na opracowanie wielowariantowej koncepcji programowo-przestrzennej, której głównym celem będzie przystosowanie przejścia pod rondem Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obiekt wybudowany blisko 50 lat temu nie spełnia już wielu współczesnych standardów - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Dopiero sprawdzą warianty

Głównym celem projektantów ma być przygotowanie minimum trzech wariantów, które będą podstawą do dalszych decyzji w sprawie do przebudowy czy też rozbudowy tego skrzyżowania. - Projektanci mają zaproponować i sprawdzić rozwiązania, w ramach których wyznaczone zostanie: naziemne przejście dla pieszych lub przebudowane zostaną schody do przejścia podziemnego i dobudowane zostaną windy - wyjaśnia rzecznik drogowców. Trzeci wariant ma być autorską propozycją firmy, która wygrała przetarg.

Już na samym starcie wiadomo, że projektanci mają trudne zadanie. W grę może bowiem wchodzić np. "wariant ronda kujawskiego", które zwyczajnie i po prostu zostało zasypane, a cały ruch przeniesiony na jezdnie. W przypadku Jagiellonów dołożenie ruchu pieszych na powierzchni, po której poruszają się samochody i tramwaje, będzie oznaczało zablokowanie centrum Bydgoszczy. Z kolei umiejscowienie na terenie ronda szybów wind może się okazać niewykonalne technicznie, ponieważ wejścia na perony tramwajowe są bardzo wąskie, w dodatku może to oznaczać np. naruszenie przepisów przeciwpożarowych.

Można przebudować istniejące ulice

- W przypadku, jeżeli ekspertyza techniczna wykaże brak możliwości wykorzystania istniejącej konstrukcji, należy przewidzieć jej przebudowę w niezbędnym zakresie lub rozbiórkę i budowę nowej. Obecne przejście podziemne jak i rozwiązania na samym rondzie mają bardzo ograniczone możliwości do ewentualne rozbudowy. Projektanci muszą więc sprawdzić każde rozwiązanie pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym - mówi Okoński.

Plany projektowe dotyczyć mogą też przebudowy istniejących jezdni ulic: Jagiellońskiej, Bernardyńskiej i 3 Maja. W przygotowanym wariancie należy bowiem ująć konieczne korekty układu geometrii i organizacji ruchu skrzyżowania oraz organizacji ruchu wszystkich wlotów w zależności od rekomendowanego wariantu.

Drogowcom na zmianach na rondzie bardzo zależy. W ramach umowy firma dostanie o 100 tys. zł więcej - 356 tys. zł. - Mieliśmy wydłużony termin na składanie ofert i zgłosiła się jedna firma. Zamawiający ma prawo dołożyć środki, jeżeli je posiada, do kwoty zaproponowanej przez potencjalnego wykonawcę i z takiej opcji skorzystaliśmy - wyjaśnia Tomasz Okoński.

Rondo jak schron

Rondo Jagiellonów w obecnym kształcie powstało blisko 50 lat temu. W pierwotnych założeniach miało ono pełnić też funkcję schronu dla bydgoszczan na wypadek konfliktu zbrojnego. To obecnie jeden z największych węzłów komunikacyjnych w mieście – przez rondo przejeżdżają niemal wszystkie bydgoskie linie tramwajowe oraz kilka linii autobusowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dorki
Znając bydgoskich debili od dróg to wybiorą najgorsze rozwiązanie dla kierowców, a wystarczyło poprawić światła przy klaryskach
Przejdź na stronę główną Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie