Wielu mieszkańców Bydgoszczy, posiadających duże ogrody, decyduje się na zamontowanie studni, która jest cennym ujęciem wodnym. Jest to dobry sposób, by zaoszczędzić na rachunkach, ale trzeba pamiętać, że jej wykopanie również kosztuje.
[break]
Podlewaj wtedy, kiedy trzeba
Ważne jest, aby dostarczyć wody roślinom jak najwcześniej. Ta zasada dotyczy przede wszystkim trawników. Najlepiej podlewać je w okolicach godziny piątej rano - właśnie wtedy ziemia jest chłodna i jeszcze nie paruje. - Podlewanie innych roślin jest zależne od ich podłoża. Na glebach żyznych i przepuszczalnych podlewa się rzadziej a obficiej, natomiast na glebach piaszczystych, część wody ucieka do głębszych warstw. W tym przypadku trzeba więc podlewać częściej. Duże znaczenie ma także temperatura wody. Optymalnie powinna wynosić 14-18 stopni Celsjusza.
Warto uważać na sprzęt do podlewania. Węże ogrodowe należy chować, by nie nagrzewały się na słońcu. Woda w nich staje się gorąca, a węże pękają.
- Woda z nagrzanego węża jest po prostu za gorąca - tłumaczy Marek Gollob, właściciel Centrum Roślin Ogrodowych w Bydgoszczy.
Rośliny, które trzymamy na balkonach lub mocujemy na parapetach, latem wymagają od nas szczególnej troski. Musimy sprawdzać dwa razy dziennie, czy kwiaty mają wilgotne podłoże. Jeżeli nie - natychmiast należy je podlać.
Wybierz odpowiedni kolor
Wybierając ozdoby do naszych ogrodów i domów, musimy także zwracać uwagę na takie detale, jak kolor doniczki, w której sadzimy roślinę. Biała nagrzeje się nawet do 1,5 raza wolniej niż na przykład doniczka brązowa. Kwiatów w jasnych pojemnikach nie trzeba będzie podlewać tak często jak w ciemniejszych.
Nie możemy także przesadzać w drugą stronę. Nadmierne podlewanie źle wpływa na rośliny. Warto również pamiętać, że podlewanie w środku dnia, w trakcie upału, mija się z celem. Woda szybko paruje, a my w ten sposób tylko ją marnujemy.