Blisko 60 proc. dorosłych Polaków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Jak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia - problem ten dotyka także co trzeciego chłopca w wieku szkolnym i co piątą dziewczynkę.
CZYTAJCIE:
Rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą umiera ponad 2,5 mln osób
Pomysłów na propagowanie zdrowego jedzenia już mieliśmy kilka. Żeby tylko wspomnieć ograniczenia dla szkolnych stołówek.
PISALIŚMY:
Szkolne stołówki: Żywią czy trują?
Uczniowie rezygnują ze szkolnych obiadów. Czego nie mają szkolne stołówki?
Prawda jest taka, że nie tylko menu ma wpływ na naszą nadwagę.
CZYTAJCIE TEŻ:
Śmiertelnie niebezpieczny duet: Słodycze i pilot od telewizora. A to wszystko przez reklamy
Jest też projekt zamachu na kebaby. Komisja Ochrony Środowiska w Parlamencie Europejskim chce zakazać stosowania fosforanów, które są używane np. do mrożonego mięsa, z którego robi się kebab. To zła informacja dla miłośników tej potrawy kuchni arabskiej, która jest bardzo popularna w Polsce i pozostałych krajach UE.
ZOBACZ:
W Polsce nie zjesz już kebaba? Bo są szkodliwe dla zdrowia
Według ekspertów otyłość to choroba cywilizacyjna, dlatego Ministerstwo Finansów rozważa nałożenie dodatkowej opłaty na jedzenie zawierające duże ilości cukru, soli czy szkodliwych tłuszczów. Czy to pomoże w walce z otyłością?
- To może być wskazówka, dzięki której niektórzy się zastanowią czy wybrać ten produkt, czy ten zdrowszy - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" lekarz Dorota Parczewska-Suchomska.
Czy w innych krajach to rozwiązanie się sprawdziło? O plusach i minusach tego pomysłu rozmawiali w studiu programu coach zdrowia Agnieszka Mielczarek oraz dziennikarz Paweł Blajer.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
12 tradycyjnych potraw wigilijnych PRZEPISY NA UDANĄ WIGILJĘ

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

