Z rozmów ze starszymi mieszkańcami gminy powstała książka, którą powinien poznać każdy, kto chce więcej wiedzieć o swojej małej szubińskiej ojczyźnie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 109066" sub="Na podsumowaniu projektu spotkali się uczestnicy konkursów i osoby, które udzieliły wywiadów Fot. Paweł Antonkiewicz
">„Pocztówki znad krawędzi przeszłości”, to efekt kilku miesięcy pracy 14 uczniów Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół w Szubinie oraz 6 dorosłych, uczestniczących w projekcie „Pocztówki znad krawędzi przeszłości - dialog pokoleń”. W piątek podsumowano jego realizację i nagrodzono uczestników.
- W ramach projektu, którego celem była integracja młodych mieszkańców gminy i zachęcenie ich do zainteresowania się przeszłością współtworzoną przez ich babcie, dziadków i sąsiadów, wydaliśmy nie tylko książkę - informuje Kamila Czechowska, dyrektorka Muzeum Ziemi Szubińskiej. - Odbyły się też konkursy, w ramach których 30 uczniów wykonywało mapy gminy, fotografowało zabytki oraz sporządzało ich opisy.
Koordynatorem projektu był Piotr S. Adamczewski, a w jego realizację, oprócz pracowników muzeum, zaangażowały się nauczycielki historii: Mariola Polańska (Zespół Szkół) i Marlena Posadzy (Gimnazjum).
<!** reklama>Artur Przemorski, nagrodzony za najlepszy wywiad, interesuje się historią, opracowuje drzewo genealogiczne swej rodziny, o przeszłości rozmawiał z sąsiadką z Wolwarku, Janiną Kwasek.
- Poznałem ciekawe opowieści o niemieckiej szkole w Szkocji i świątecznych zwyczajach i zabawach, pytałem też o czasy wojny i niemieckiej okupacji, dowiedziałem się o zachowaniu Rosjan, którzy wkroczyli tutaj w 1945 roku - mówi Artur.
- Interesuję się historią, chcę jej w przyszłości uczyć, nikt nie musiał mnie zachęcać do udziału w konkursach - mówi Martyna Dzierżęga, która o rozmowę poprosiła babcię, Władysławę Olejniczak, urodzoną w Małocinie, wspominającą, między innymi, czasy wojny, pobyt w obozie w Potulicach.
Wanda Cholewińska i Wanda Kruszyńska udzieliły wywiadu Kamili Czechowskiej.
- Podczas spotkania w muzeum prowadzący je pan wspomniał, że jest wnukiem powstańca wielkopolskiego. Pomyślałam sobie, że ja jako córka powstańca, Szczepana Sławińskiego, też mam coś do powiedzenia i zgodziłam się na wywiad - mówi Wanda Cholewińska, która poinformowała o tym Wandę Kruszyńską, również córkę powstańca, Bolesława Walkiewicza.
Wspólnym wysiłkiem
Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu Programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową w Anielinach i Gminę Szubin.