Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobili się o kobietę na moście przez Brdę. Jeden utonął [Kalendarium bydgoskie, 25 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 25 lutego w Bydgoszczy.

25 lutego 1577 roku po zakończeniu obrad sejmu w Toruniu, do Bydgoszczy przybył król Stefan Batory, który zamieszkał na zamku bydgoskim na cały miesiąc. Król opuścił Bydgoszcz dopiero pod koniec marca, aby udać się do Włocławka na sejmik ziemski.

25 lutego 1938 roku na drewnianym moście przez Brdę na Jachcicach doszło do sprzeczki dwóch mężczyzn o kobietę. Ślusarz Jan O. w przekonaniu, że jego żona zdradza go z Brunonem S., zrzucił nieumiejącego pływać rywala z mostu do wody. Brunon S. utopił się.

25 lutego 1945 roku rozpoczęła się zasadnicza część akcji deportacji ludności polskiej posiadającej trzecią grupę narodowości niemieckiej z Fordonu. W głąb ZSRR wywieziono wówczas 39 osób, głównie do obozu Roza pod Czelabińskiem.

Tego samego dnia aresztowany został przez bezpiekę w Bydgoszczy Augustyn Traeger, działacz podziemnej organizacji „Miecz i Pług”, ojciec Romana, który wykradł Niemcom tajemnice produkcji rakiet V-1 i V-2 w Peenemuende. Traegera zwolniono po miesiącu, rok później ponownie aresztowano, by w 1947 roku w czasie procesu rehabilitacyjnego uniewinnić.

25 lutego 1951 roku w godzinach rannych doszło do awarii urządzeń zasilających bydgoską sieć tramwajową, która całkowicie unieruchomiła tę trakcję w mieście. Stację transformatorową naprawiono dopiero po trzech dniach, ale tramwaje, które wcześniej do zajezdni ściągano... ciężarówkami, a nawet końmi, wróciły na bydgoskie ulice dopiero czwartego dnia.

25 lutego 1952 roku tysiące bydgoszczan usiłowały zobaczyć częściowe zaćmienie słońca, które przypadało tego dnia. Jednak chmury rozproszyły się późno, umożliwiając ujrzenie już tylko ostatniego momentu przejścia Księżyca przed tarczą słoneczną.

25 lutego 1953 roku w sali ORZZ (dawnej Sokolni) przy ul. Toruńskiej odbył się ogólnomiejski wiec zorganizowany przez Wojewódzki Komitet Obrony Pokoju, w którym potępiono „imperialistycznych podżegaczy wojennych”.

25 lutego 1983 roku odbyło się otwarcie restauracji „Karczma Słupska” w nowym, modnym wówczas stylu. Karczma znajdowała się przy ul. Gdańskiej, w dawnym popularnym „Ulu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!