Nasz Czytelnik poskarżył się, że od soboty próbuje zgłosić problem z prądem na swojej posesji, ale energetycy mówią wprost - najpierw zajmujemy się najważniejszymi zgłoszeniami, w których chodzi o życie i zdrowie ludzi. - Początkowo usuwaliśmy awarie linii wysokiego napięcia, potem linie średniego napięcia do transformatorów, które rozdzielały prąd na linie niskie. Priorytetowo traktowane są te awarie, których usunięcie powoduje powrót zasilania u możliwie wielu odbiorców - tłumaczy Waldemar Olter, rzecznik prasowy Enea Operator, oddziału dystrybucji Bydgoszcz.
Dziś w Nakle - na wniosek wojewody - nastąpi przekazanie spółce ENEA ciężkiego sprzętu wojskowego na potrzeby przygotowania (czyszczenia) wiatrołomów pod budowę linii średniego i niskiego napięcia zniszczonych przez nawałnicę.
Operator ma też wykaz nieruchomości, których przebywają np. chorzy podłączeni do respiratorów, gdzie awarie usuwa się najszybciej jak się da.
Przeczytaj: Niesmaczny tweet Romana Giertycha na temat tragedii, która dotknęła Kujawy i Pomorze
W Bydgoszczy i na terenie rejonu utrzymania Bydgoszcz nie ma już problemów z dostawami prądu. Im dalej od miasta, tym sytuacja jest trudniejsza. Problemów jest tyle, że brak prądu wydaje się być zaledwie brakiem udogodnienia.
- Byłem w okolicach Rytla prze dwa dni, zaraz po nawałnicy - relacjonuje „Expressowi” Paweł Skutecki, bydgoski poseł Kukiz’15. - W tej chwili najmniej potrzebna jest woda, bo jest jej juz pól świetlicy. Najbardziej potrzeba paliwa do pił oraz rozdrabniarek do gałęzi.
Dla chcących pomóc finansowo poszkodowanym z tego terenu uruchomiono specjalne konto w Banku Spółdzielczym w Czersku. To konto Stowarzyszenia na rzecz dzieci i Młodzieży Rytla i Okolic „Naszym dzieciom”. Numer konta - 30 8147 0002 0008 1953 2000 0010 - wpłaty koniecznie z dopiskiem „Nawałnica”.
Na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy drzewa padały jak zapałki [ZDJĘCIA]
Kataklizm nie oszczędził także mieszkańców gminy Koronowo. - W tej chwili tworzymy bazę danych o osobach najbardziej potrzebujących, wtedy będziemy wiedzieć, czego brakuje - mówi Stanisław Gliszczyński, burmistrz Koronowa. - Pilne przypadki pomocy pokazujemy od razu na naszym profilu na Facebooku. Są u nas już także rzeczoznawcy szacujący wysokość strat.
M-GOPS w Koronowie uruchomił wczoraj specjalne konto - numer 51 8144 0005 2001 0000 0521 0030; z dopiskiem „HURAGAN”. Tymczasem Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koronowie juz teraz oficjalnie zwraca się do wszystkich firm i przedsiębiorstw, instytucji oraz mieszkańców o zgłaszanie propozycji swojego wsparcia oraz jego zakresu . Telefon do GCZK - (52) 3826 474, poczta elektroniczna: [email protected].
Na pewno potrzebne są materiały budowlane, elementy pokryć dachowych, maszyny i sprzęt do wykonywania robót, sprzęt transportowy, a także wsparcie ze strony osób z uprawnieniami budowlanymi oraz firm projektowych. Propozycje wsparcia (i jego zakres) można przekazywać też do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – całodobowy nr telefonu: 52 5859888 lub drogą elektroniczną na adres: [email protected].
OBEJRZYJ WIDEO: Burza nad Kapuściskami (12 sierpnia)
Caritas Diecezji Bydgoskiej już także uruchomił zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń po burzach. Aby pomóc, można dokonać wpłaty na konto Caritas Diecezji Bydgoskiej: 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001 - z dopiskiem NAWAŁNICA lub - za pośrednictwem Caritas Polska - wysłać sms z hasłem WICHURA na numer 72052 (koszt to 2,46 zł z VAT).
Dodatkowo, poszkodowani z terenu naszej diecezji mogą zgłaszać swoje potrzeby do Caritas Diecezji Bydgoskiej za pośrednictwem swoich proboszczów. W mediach społecznościowych nie brakuje również indywidualnych apeli o pomoc, którą organizują dla konkretnych poszkodowanych znajomi, rodzina i sąsiedzi.