Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

O sprawie powiadomili nas zbulwersowani spacerowicze.
Nie tylko worki ze śmieciami
- Jak to możliwe, żeby tak zaśmiecać lasy? – denerwuje się Robert Wiśniewski, który do lasu pomiędzy Toruniem a Papowem wybrał się na rodzinny spacer. - Nie dość, że ludzie wyrzucają do lasu całe worki ze śmieciami, to jeszcze odpadki z budowy trafiają na drogi. Sami możemy sobie podziękować za zaśmiecanie świata mikroplastikami w ten sposób. Przecież to wszystko się rozkłada i trafi ostatecznie do wód gruntowych.
Polecamy
Wolno używać gruzu, ale...
Sprawdziliśmy na miejscu – rzeczywiście, droga sprawia wrażenie utwardzonej przy pomocy gruzu z remontów. Czy to legalne?
- Nadleśnictwo ma prawo utwardzać swoje drogi – usłyszeliśmy w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. - Ale ważne uwaga: leśnicy mogą to robić glebą, kamieniami, urobkiem z pogłębiania, tłuczniem torowym. Można też do utwardzania wykorzystać gruz ceglanym oraz rozbiórkowym (pod warunkiem, że nie pochodzi on z rozbiórki pieców kaflowych i kominów). Stanowczo jednak niedopuszczalne jest, aby gruz był zanieczyszczony odpadami plastikowymi.
Śmieci muszą być sprzątnięte
Sprawą zanieczyszczonego lasu zajął się Mateusz Stopiński, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Toruń.
- Rzeczywiście, w gruzie znalazły się zanieczyszczenia, których na pewno nie powinno tam być – przyznaje rzecznik. - Z tego co udało się ustalić, droga została utwardzona gruzem przed około dwoma laty. Ustalamy, jak doszło to tego, że użyto gruzu zanieczyszczonego. Czasem zdarza się, że gdy wysypujemy gruz na drogę, korzystają z tej okazji inne osoby, dosypując swoje odpady poremontowe. Pewne jest jedno – plastikowe śmieci muszą zostać sprzątnięte, byłoby dobrze również przykryć gruz warstwą żwiru, żeby widok nie kłuł w oczy.
Polecamy
Odpady budowlane
Odpady budowlane to inaczej wszystkie śmieci, które powstają w trakcie prac przy budowie lub remoncie mieszkań, domów i budynków, a także przy montażu i demontażu instalacji, ocieplaniu czy rozbiórce budynków. Powinny one trafiać na składowisko odpadów „innych niż niebezpieczne i obojętne”, do których zaliczane są także odpady komunalne.
Trzy rodzaje gruzu
Odpady budowlane dzielą się na 3 grupy: gruz czysty, gruz zmieszany i gruz zanieczyszczony.
- 1. Gruz czysty: odpady z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, gruz ceglany,
- 2. Gruz zmieszany: zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia, takich jak: płytki ceramiczne czy kawałki płyt gipsowo – kartonowych.
- 3. Gruz zanieczyszczony: zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu (np. folię malarską, kartony, kawałki paneli podłogowych czy złom).
Innymi rodzajami odpadów budowlanych są także między innymi: drewno, szkło, aluminium czy mieszaniny metali. Śmieci zagrażające środowisku nie mogą zostać znów przetworzone i muszą trafić do utylizacji.
Polecamy
Jak pozbyć się gruzu
Podczas remontu lub budowy gruz należy składować i wywozić, ale nie wolno wyrzucać go do śmietnika miejskiego. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w przypadku znacznych naruszeń przepisów może nawet wstrzymać działalność posiadacza odpadów. Ustawodawca przewidział karę za złamanie przepisów - od 1 tys. zł do 1 mln. zł.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: