Wniosek do Urzędu Patentowego o wyłączność znaku towarowego Zawisza złożono w 2006 roku, po sprowadzeniu do Bydgoszczy drużyny Kujawiaka Włocławek, który zmienił nazwę na Zawisza Bydgoszcz. Miało to pozwolić Zawiszy szybciej awansować do II ligi, na zasadzie przejęcia licencji drużyny z Włocławka. Drużyna Stowarzyszenia Piłkarskiego występowała wówczas w IV lidze. Stowarzyszenie przeciwne niesportowej drodze awansu podjęło się obrony sportowej drogi poprzez złożenie wniosku o ochronę znaku towarowego - przypomniał portalkujawski.pl.
Ostatecznie Urząd Patentowy po długim czasie przyznał SP Zawisza patent na nazwę, a co za tym idzie także na logo z białym tłem (CWZS, a potem także drużyna Radosława Osucha używała żółtego tła).
- My odwołaliśmy się od tej decyzji. To było wiele lat temu, nie pamiętam dokładnie kiedy. Musiałbym sprawdzić w dokumentach - wyjaśnił „Expressowi Bydgoskiemu” Waldemar Keister, prezes zarządu Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza.
Ostatnio jednak Kolegium Orzekające ds. Spornych Urzędu Patentowego podjęło decyzję o unieważnieniu patentu.
Kolegium orzekające wskazało, że w momencie złożenia wniosku o przyznanie ochrony (rok 2006) funkcjonował jeszcze prawowity spadkobierca tradycji sportowej - WKS Zawisza Bydgoszcz, który fizycznie został zlikwidowany kilka miesięcy później.
To jednak na razie nie koniec tego sporu, bo... orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne. Do czasu uprawomocnienia, co może trwać nawet latami, SP Zawisza będzie dysponować ochroną znaku towarowego.
W tej sytuacji zespoły młodzieżowe (młodzika, trampkarza, juniora młodszego i juniora starszego) przejęte przez CWZS po spółce WKS Zawisza Radosława Osucha nadal występować będą pod szyldem MUKS CWZS Bydgoszcz, bez członu Zawisza w nazwie. Dodajmy, że klub MUKS założyły trzy bydgoskie szkoły: ZS nr 15, ZS nr 20 i ZS nr 9. Prezesem jest Tomasz Wierzbicki, a w zarządzie są dyrektorzy tych placówek.
Obecnie seniorów prowadzi tylko SP Zawisza. Drużyna jest współliderem w klasie B (8. szczebel rozgrywek).