Irańskie prawo zakazuje sprzedaży i spożywania alkoholu
„Piłkarze, a także byli zawodnicy jednego z głównych klubów piłkarskich w Teheranie zostali aresztowani zeszłej nocy na imprezie mieszanej w mieście Damavend” – poinformowała agencja prasowa Tasnim, nie podając nazwisk piłkarzy ani nazw ich klubów.
Zauważono, że niektórzy zawodnicy „nie byli w odpowiednim stanie po spożyciu alkoholu”. Zgodnie z irańskim prawem spożywanie i sprzedaż alkoholu jest zabronione.
Iran dementuje wiadomości o wyroku śmierci dla piłkarza
Wcześniej władze Iranu zdementowały informację o wyroku śmierci wydanego na piłkarza jednego z tamtejszych klubów, 26-letniego byłego obrońcę Tractora Sazi, Amira Reza Nasra Azadaniego. Został on zatrzymany pod koniec listopada, a następnie jego nazwisko znalazło się na liście skazanych na śmierć.
Po finale mistrzostw świata 2022 prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, pogratulował reprezentacji Argentyny zwycięstwa, pisząc: „Bardzo się cieszę z powodu Messiego i Argentyńczyków. I nie pozwól Iranowi zabić futbolu”.
Polityk załączył zdjęcie Azadaniego do posta z podpisem „Nie zabijajcie go”.
Iran twierdzi, że piłkarz działał w grupie zbrojnej, która zabiła policajantów
Ambasada Iranu w Kolumbii zareagowała na post Petro, krytykując „wojnę hybrydową”, w której „trwa kampania fałszywych wiadomości”.
„Rozprawa jeszcze się nie odbyła. Dlatego informacja o karze śmierci jest czystym kłamstwem” – napisano w oświadczeniu placówki dyplomatycznej. Ambasada poinformowała również, że Azadani jest piątym oskarżonym w sprawie przynależności do grupy zbrojnej, która zabiła trzech policjantów i pracowników ochrony.
Reprezentacja Iranu opuściła turniej w Katarze po decydującej trzeciej rundzie fazy grupowej mistrzostw świata, w której przegrała z drużyną USA 0:1. Zespół Iranu zajął trzecie miejsce w grupie B z 3 punktami przewagi nad Walią, która zdobyła zaledwie punkt. Z grupy do fazy pucharowej awansowały Anglia (7 punktów) i USA (5).
