Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijany przechodzień ukradł karetkę w Bydgoszczy i siał grozę na ulicach miasta [Kalendarium bydgoskie 9.09]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Do tego nietypowego zdarzenia doszło w 1972 roku przed siedzibą pogotowia ratunkowego przy ul. Markwarta w Bydgoszczy pustej i otwartej karetki reanimacyjnej wsiadł 22-letni nietrzeźwy przechodzień i odjechał. Pojazd siał grozę na ulicach, poruszając się „wężykiem”. Jazda skradzioną karetką skończyła się dopiero na ul. Bronikowskiego, gdzie kierowca wjechał w pryzmę piachu.
Do tego nietypowego zdarzenia doszło w 1972 roku przed siedzibą pogotowia ratunkowego przy ul. Markwarta w Bydgoszczy pustej i otwartej karetki reanimacyjnej wsiadł 22-letni nietrzeźwy przechodzień i odjechał. Pojazd siał grozę na ulicach, poruszając się „wężykiem”. Jazda skradzioną karetką skończyła się dopiero na ul. Bronikowskiego, gdzie kierowca wjechał w pryzmę piachu. Jaroslaw Jakubczak, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co jeszcze ciekawego i interesującego wydarzyło się 9 września w Bydgoszczy.

9 września 1774 roku miało miejsce rozpoczęcie żeglugi na oddanym do użytku w czerwcu tego roku wybudowanym przez Niemców Kanale Bydgoskim o długości prawie 28 km zaopatrzonym w 10 drewnianych śluz.

• • •

9 września 1884 odbyło się uroczyste otwarcie gmachu tzw. drugiej synagogi żydowskiej zbudowanej w ciągu dwóch lat na działce przy ul. Jana Kazimierza, z 482 miejscami siedzącymi dla mężczyzn w głównej sali i 400 miejscami dla kobiet na balkonie. Zburzona została przez Niemców jesienią 1939 roku.

• • •

9 września 1920 roku do Bydgoszczy z kilkugodzinną wizytą w drodze z Grudziądza „zajrzał” premier rządu RP Wincenty Witos w towarzystwie m.in. ministra spraw wewnętrznych Leopolda Skulskiego oraz ministra b. dzielnicy pruskiej Władysława Kucharskiego. Po południu wyjechali do Torunia.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

9 września 1927 roku bydgoska Rada Miejska jednogłośnie uchwaliła petycję skierowaną do najwyższych władz państwowych o przyłączenie Bydgoszczy wraz z sąsiednimi powiatami do województwa pomorskiego.

• • •

9 września 1939 odbyła się pierwsza publiczna, zbiorowa egzekucja polskich bydgoszczan na Starym Rynku. Zginęło około 20 osób. Miała to być kara za nocne strzelanie do żołnierzy niemieckich przez nieznanych sprawców. Egzekucję zorganizował dowódca Einsatzkommando IV, sturmbannfuehrer Helmuth Bishoff. Prawdopodobnie działał on na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera. Wspierał go przebywający w tym czasie w Bydgoszczy dowódca policji i SS, gen. Arthur Mülverstedt.

• • •

9 września 1960 roku miała miejsce premiera kinowa w Bydgoszczy polskiego filmu w reżyserii Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Film pokazywany był w kinie „Pomorzanin” na czterech pokazach o godz. 9.15, 12.45, 16,15, 19.45. Projekcja filmu trwała 3 godz 15 min. Następnego dnia po „Pomorzaninie” „Krzyżaków” zaczęło wyświetlać kino „Orzeł”. Już po czterech dniach film pobił w Bydgoszczy wszystkie rekordy frekwencji. Tłumy odchodzące bez biletów od kas kina sprawiły, że Okręgowy Zarząd Kinematografii postanowił uruchomić w obydwu kinach aż 5 seansów dziennie.

• • •

9 września 1970 roku nastąpiła inauguracja VI festiwalu muzycznego w Bydgoszczy. Koncert otwarcia poprzedził recital skrzypcowy Wandy Wiłkomirskiej.

Nasze miasto jest pełne miejsc i budynków, które zachwycają urodą. Szczególnie pięknie prezentują się one teraz, kiedy wszystko wraca do życia, oświetlone słońcem. Zobaczcie zachwycające zdjęcia bydgoskich obiektów.

Bydgoszcz jest piękna! Te zdjęcia zachwycają! [galeria]

9 września 1972 roku do stojącej przed siedzibą pogotowia ratunkowego przy ul. Markwarta w Bydgoszczy pustej i otwartej karetki reanimacyjnej wsiadł 22-letni nietrzeźwy przechodzień i odjechał. Pojazd siał grozę na ulicach, poruszając się „wężykiem”. Jazda skradzioną karetką skończyła się dopiero na ul. Bronikowskiego, gdzie kierowca wjechał w pryzmę piachu.

• • •

9 września 1990 roku przy ul. Glinki oddano do użytku nową siedzibę Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Otwarcia dokonali wojewoda bydgoski Stanisław Kubiak i komendant wojewódzki SP płk Michał Talar.

• • •

9 września 1994 roku miała miejsce poważna awaria sieci wodociągowej, która pozbawiła dostaw wody znaczną część bydgoszczan, mieszkańców południowej skarpy. Woda w kranach pojawiła się dopiero następnego dnia po południu.

Zajrzeliśmy do Instagrama i sprawdziliśmy, jakie zdjęcia pojawiają się po wpisaniu hasztaga #bydgoszczanka. Trzeba przyznać, że mieszkanki naszego miasta nie tylko mają w sobie wiele uroku, ale również fantazji. Ostatnie zdjęcie w naszej galerii pokaże Państwu, że czasem bydgoszczanki mają diabła za skórą. Pierwszą część fotek pięknych bydgoszczanek z Instagrama znajdziesz TUTAJZapraszamy do obejrzenia fotogalerii >>>

Bydgoszczanki z Instagrama. Piękne, zabawne, niebanalne... [zdjęcia]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera