Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wiosenne alergie na pyłki roślin. Na co uważać i jak się leczyć?

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Sprawdź, jakie są pierwsze alergii na pyłki roślin i kiedy oraz na co powinien uważać alergik.
Sprawdź, jakie są pierwsze alergii na pyłki roślin i kiedy oraz na co powinien uważać alergik. pixabay
Wiosna to pora roku, na którą wielu czeka – temperatura rośnie, słońce świeci dłużej i mocniej, a wokół, na drzewach i krzewach jest więcej zieleni. Jest też jednak druga strona medalu, związana z pyłkami roślin, na które szczególnie muszą uważać alergicy.

Choć występowanie tego rodzaju alergii kojarzy się przede wszystkim z okresem letnim, to pierwsze objawy mogą występować już na początku roku. Jak informuje na swojej stornie Polskie Towarzystwo Alergologiczne alergia na pyłki roślin objawia się najczęściej katarem siennym, napadami kichania, świądem nosa, łzawieniem spojówek, a czasem także wypryskami skórnymi.

Jeżeli ktoś podejrzewa, że jest alergikiem, ale nie wie, na co powinien uważać, najlepiej wykonać testy skórne. To wstępna i najpopularniejsza metoda rozpoznania alergii, która sprawdza się zwłaszcza w przypadku alergenów wziewnych. Na skórę nakłada się roztwór z zawartością alergenu, który po nakłuciu wchodzi w reakcją z tkankami organizmu pacjenta.

Jednorazowo można nakładać do 20 alergenów. Po 15-20 minutach lekarz ocenia bąble, jeśli takie pojawiają się na skórze. Wynik dodatni jest wtedy, gdy ich średnica jest większa niż 3 mm. Czas wykonania testów powinno konsultować się z lekarzem, ale przyjmuje się, że najlepszy efekt osiąga się od października do grudnia, gdy objawy alergii nie występują.

Alergię można wykryć także przez badanie krwi chorego. Laboratorium sprawdza poziom swoistych przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów. Podwyższony poziom może wskazywać na alergię na dany czynnik.

Początek wiosny to okres, w którym w powietrzu pojawia się coraz więcej pyłków. Warto w tym czasie codziennie zaglądać do prognoz dla alergików. Prezentowane są w nich aktualne stężenia pyłków na danym obszarze. Wraz z początkiem kwietnia rozpoczyna się szczególnie trudny okres, gdy alergicy powinni unikać narażenia na ekspozycję pylących roślin. Najwyższe stężenie pyłków przypada na wczesne godzinny poranne (5-9) oraz wieczorne (17-19).

W jaki sposób chronić się przed alergią? Najprostszą metodą jest ustalenie, co nam szkodzi i unikanie kontaktu. W okresie największego pylenia alergenów, wiele osób powinno rzadziej wychodzić z domu, aby zminimalizować ryzyko narażenia organizmu lub wybierać bezpieczne miejsca.

Dużą rolę w zminimalizowaniu objawów odgrywa też odpowiednia higiena. Alergicy powinni częściej zmieniać pościel, unikać jej suszenia czy wietrzenia poza domem. Kluczem do ułatwienia życia może być też skomponowanie odpowiedniej diety lub wyjazd nad morze czy w góry.

Osoby, które od lat zmagają się z alergią prawdopodobnie dawno skontaktowały się z lekarzem i mają dobrane odpowiednie leki, łagodzące lub neutralizujące ich objawy. Dobór odpowiednich preparatów i dawkowania uzależniony jest od siły alergii oraz alergenu.

W przypadku alergii wziewnych przyjmuje się, że zwykle ujawniają się one w okresie dzieciństwa, ale zdarza się ich wykrycie także u dorosłych. Choć jej objawy można pomylić z innymi chorobami, to nie warto jej lekceważyć, bo brak leczenia może prowadzić do wielu powikłań. Życie z alergią może być mniej uciążliwe, jeśli będzie się ją odpowiednio leczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera