204 lata temu w trakcie odwrotu Wielkiej Armii po klęsce Napoleona pod Moskwą ostatni żołnierze francuscy opuścili Bydgoszcz. Miasto było od początku stycznia oblegane przez Rosjan pod dowództwem gen. Woroncowa.
Przed 79 laty odbył się w Bydgoszczy w sali Resursy przy ul. Jagiellońskiej zjazd kupiectwa pomorskiego z udziałem wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Ścigali spekulantów
16 stycznia 1946 roku powstała bydgoska delegatura Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym. Przewodniczył jej Ludwik Szulc. Komisja zajmowała się, m.in., kontrolą handlu, nadzorem obrotu obcymi walutami, ściąganiem obowiązkowych podatków, opłat i kontyngentów, a także ściganiem czynów chuligańskich, uchylaniem się od pracy, szeptaniem plotek i opowiadaniem „zakazanych” dowcipów. Komisja skazywała winnych najczęściej na pobyt w obozie pracy. Zlikwidowana została 23 grudnia 1954 roku.
68 lat temu do Bydgoszczy przybył, by gościnnie wystąpić w komedii „Grube ryby” Michała Bałuckiego - wybitny polski aktor Ludwik Solski.
Przejechały arrasy
Przed 56 laty przez Bydgoszcz przejechał pociąg pośpieszny z Gdyni do Warszawy wiozący w trzech specjalnie przystosowanych wagonach powracające z Kanady na Wawel wywiezione jeszcze przed II wojną światową arrasy wawelskie.
16 stycznia 1973 roku po raz pierwszy bydgoszczanie mogli zobaczyć popularne później „maluchy”, fiaty 126p. Dwa egzemplarze tego samochodu wystawione zostały do oglądania w hali Astorii.
Czterdzieści trzy lata temu miało miejsce oddanie do użytku pierwszej nitki Wiaduktów Warszawskich w ciągu ulicy Fordońskiej.
Dokładnie rok temu rozpoczęły się regularne kursy tramwajów nowo wybudowaną linią, prowadzącą do Fordonu.